ZARDĚNKY, SPALNIČKY, PŘÍUŠNICE

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Zarděnky (Rubeola) Jsou jedno z typických dětských infekčních onemocnění. I když bylo toto onemocnění v minulých letech již vzácné, dnes se “díky” lidem, kteří odmítají očkování, vyskytuje stále častěji (nutno říci-bude hůř). Bohužel:( Přenáší se mezi lidmi kapénkami - kašlem, smrkáním, kýcháním nebo pouhým dotykem. Infekční je i člověk, u kterého se infekce ještě klinicky…

  • Zarděnky (Rubeola)

Jsou jedno z typických dětských infekčních onemocnění. I když bylo toto onemocnění v minulých letech již vzácné, dnes se “díky” lidem, kteří odmítají očkování, vyskytuje stále častěji (nutno říci-bude hůř). Bohužel:(

Přenáší se mezi lidmi kapénkamikašlem, smrkáním, kýcháním nebo pouhým dotykem. Infekční je i člověk, u kterého se infekce ještě klinicky neprojevila. Může se také přenést z matky na plod, což je pro něj velmi nebezpečné! Virus se totiž chová jako teratogen, což znamená, že působí závažné deformace plodu – nevratné!!! Projeví se poté mikrocefalíí (malá hlavička), srdeční vadou, mentální retardací, poruchami zraku a sluchu a možné je i poškození dalších orgánů. Dítě s vrozenými zarděnky je pak přenašečem infekce až jeden rok (může snadno nakazit sourozence, lidi z okolí, těhotné ženy!).

Klinické projevy

Jako první se projeví celkovými chřipkovými příznakyhorečka, únava, bolesti kloubů a svalů a také kašel. Následně se objeví svědivá vyrážka na obličeji, která se postupně přesouvá na trup a končetiny. Rozsev vyrážky trvá jen několik dnů. Typické je zvětšení krčních lymfatických uzlin (zejména vzadu na krku, za ušima, na šíji). Nemoc probíhá o to komplikovaněji, čím jsme starší. 

zardenky

Léčba

Neexistuje, je pouze symptomatická (snažíme se snížit horečku a svědivost vyrážky). Onemocnění těhotné ženy je indikací k potratu, protože dítě by mělo velké postižení (často ale plod vlivem infekce odumře sám). Pokud už onemocnění jednou proděláme (nebo jsme očkováni), vytvoří si naše tělo dostatek protilátek a znovu už zarděnkami onemocnět nemůžeme

Přičemž se můžeme velmi jednoduše a účinně chránit očkováním!! Je součastí vakcíny MMR (zarděnky, spalničky, příušnice), toto očkování je součástí povinného očkovacího kalendáře a podává se ve dvou dávkách. Musíme myslet i na to, že dítě jednou odroste a pokud by potom žena měla v těhotenství zarděnky, nebude protilátkami z očkování chráněna a bude to mít fatální následky pro plod. (Nyní by mi mohli někteří “odmítači” očkování oponovat, že i očkovaný by mohl onemocnět, nicméně případů, kdy očkování “selže” a nevytvoří se u člověka dostatečná hladina potřebných protilátek na obranu, je naprosto mizivé procento.)

  • Spalničky (morbilli)

Celosvětově jsou spalničky velmi častým onemocněním a jednou z nejčastějších příčin úmrtí dětí do 5 let. Kvůli odmítačům očkování se v Evropě a v USA v posledních letech vyskytují epidemie s desítkami tisíc nakažených a to i v oblastech, kde byly již spalničky v minulosti eliminovány. V některých oblastech je počet nakažených takový, že je nutné zavírat školy! Česká republika není žadnou výjimkou:( Naopak, případů je neskutečně mnoho!

Spalničky způsobuje virus, který se přenáší kapénkami

Klinický obraz

Onemocnění se projevuje typickou vyrážkou – drobná, sytě červená, začíná za ušima a šíří se na obličej a na celé tělo. 

Nakažlivý je člověk od nástupu počátečních příznaků onemocnění, ve kterém je nejvyšší a je charakterizováno intenzivním kašlem. Infikovaní lidé jsou nakažliví ještě 4 až 5 dní po objevení se vyrážky. Mezi počáteční příznaky patří kašel, rýma, horečka, zánět spojivek – “syndrom uplakaného dítěte” a na sliznici v dutině ústní objevují charakteristické bílé skvrny na červeném podkladě, tzv. Koplikovy skvrny. Horečka může dosáhnout až 40 °C. Po 3 -5 dnech se objeví drobně skvrnitá, sytě červená vyrážka, která postupně splývá.

spalničky

Léčba: Pacient by měl být v izolaci, proti spalničkám neexistuje žádná specifická léčba, léčí se pouze příznaky nemoci

Komplikace: těžký zápal plic, tracheitida, záchvaty febrilních křečí, encefalitida-zánět CNS, zánět jater, zánět srdečního svalu a především – velmi nebezpečné a smrtelné omenocnění mozku – SSPE = subakutní sklerotizující panencefalitida.

Prevence: Jediná účinná je očkování MMR!!

  • Příušnice (mumps)

Onemocnění postihuje převážně děti, výjimečně dospělé. Virus se přeáší kapénkami a kontaktem a vstupní branou je nosohltan. Infekce se může přenést i přes dětské hračky, které si nakažené děti strkají do pusinek. 

Klinický obraz

Typické onemocnění zahrnuje bolestivý otok jedné nebo obou příušních žláz, provázený horečkou (hrozně nám nateče krk pod ušním boltcem). Zvětšení dosahuje maxima v průběhu 1 až 4 dní. Otok příušních žláz způsobuje bolesti ucha a bolestivé žvýkání

mumps

Příušnice mohou způsobit hluchotu!

Komplikace: postižení CNS se projevuje jako aseptická meningitida (zánět mozkových obalů), meningoencefalitida, encefalitida, myelitida nebo polyradikuloneuritida připomínající syndrom Guillain-Barré. Často jsou zároveň s postižením mozku přítomny křeče. U chlapců před pubertou mohou být příušnice doprovázeny zánětem varlete a nadvarlete, po pubertě i zánětem prostaty. Tudíž můžou u mužů příušnice způsobit sterilitu. Onemocnění příušnicemi v průběhu těhotenství může vést k potratu. 

Léčba

Neexistuje specifická léčba onemocnění, snažíme se pouze o zmírnění symptomů – podáváme analgetika – proti bolesti a antipyretika – proti horečce. Na zánět příušní žlázy– vlažné obklady, pankreatická dieta, klid.

Komplikace ale není možno ovlivnit – musíme být očkovaní!!

mmr

Prevence: očkování MMR!!

Očkování proti MMR – vakcína Priorix – plně hrazeno ze zdravotního pojištění!!

Podle vyhlášky a platného očkovacího kalendáře se očkování zahajuje nejdříve první den 15. měsíce věku dítěte. V této době již z krve převážné většiny dětí zmizí mateřské protilátky, které by snižovaly imunitní odpověď. Druhá dávka se aktuálně podává v 5.-6.roce dítěte. Jsou-li podány dvě dávky očkování, uvádí se ochrana na dobu až 20 let pro spalničky, 15 let pro příušnice a více než 20 let pro zarděnky.  Odstup od předchozího a dalšího očkování musí být minimálně 2 týdny.

Nejčastější nežádoucí účinky očkování: Bolestivost, citlivost, zarudnutí a otok v místě vpichu, horečka, nervozita, vyrážka.

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Připojte se k nám na Facebooku

Komentáře

Zanechte první komentář

Podobné články

Jak poznat, že dítě potřebuje psychologa?

Jako rodiče se často potýkáme s otázkou, zda je chování našeho dítěte jen fází jeho vývoje, nebo zda signalizuje hlubší problémy. Může být obtížné rozlišit…...

MUDr. Tereza Sochorcová
psycholog