Vydáno: 30 ledna, 2024
Aktualizováno: 9 dubna, 2024

Svrab u dětí – vše, co potřebujete vědět

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví
30 ledna, 2024

Svrab je velmi nepříjemné a vysoce nakažlivé onemocnění kůže, které postihuje často právě děti. Projevuje se silným svěděním, vyrážkou a pupínky. V tomto článku se dozvíte vše podstatné o příčinách, příznacích a možnostech léčby svrabu u dětí. Řekneme si, jak svrab co nejdříve rozpoznat, jak lze infekci účinně předcházet a vyvarovat se opakované nákaze.

Svrab je velmi nepříjemné a vysoce nakažlivé onemocnění kůže, které postihuje často právě děti. Projevuje se silným svěděním, vyrážkou a pupínky. V tomto článku se dozvíte vše podstatné o příčinách, příznacích a možnostech léčby svrabu u dětí. Řekneme si, jak svrab co nejdříve rozpoznat, jak lze infekci účinně předcházet a vyvarovat se opakované nákaze.

Pouze včasným rozpoznáním a správnou léčbou lze účinně potlačit obtíže dítěte a zabránit dalšímu šíření nákazy v rodině i okolí.

Jak poznat svrab u dětí?

Svrab u dětí lze poznat podle několika následujících typických příznaků.

Silné svědění kůže

  • jeden z prvních příznaků
  • výrazně se zhoršuje v noci
  • děti pociťují nutkání intenzivně si škrábat postižená místa, což vede k dalšímu podráždění a poškození kůže

Drobné červené nebo růžové hrbolky a vyrážky

  • mohou se vytvořit i puchýřky či vřídky na kůži, které vypadají jako pupínky
  • tyto změny se nejčastěji objevují mezi prsty na rukou a nohou, na zápěstích, v loketních jamkách a také v oblasti genitálií.

U malých kojenců se svrab může vyskytnout i na obličeji včetně očí, nosu a koutků úst. Kojenci na svrab nereagují tak intenzivním škrábáním, ale jsou obvykle podráždění, neklidní a apatičtí.

Lze také okem pozorovat vajíčka nakladená do kůže, na jednom konci zákožky zanechávají čáry s tečkou.

svrab
Svrab u dětí – vše, co potřebujete vědět 5
svrab
Svrab u dětí – vše, co potřebujete vědět 6

💡 Při podezření na svrab je nutné co nejdříve vyhledat lékaře. Ten provede kožní vyšetření a stanoví správnou diagnózu. Čím dříve je svrab odhalen, tím rychleji lze zahájit léčbu.

Co je příčinou svrabu u dětí?

Svrab je způsoben roztočem se jménem zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei). Jedná se o roztoče, kteří se velmi snadno přenáší z člověka na člověka přímým kontaktem. K přenosu ale může dojít i nepřímo prostřednictvím kontaminovaných předmětů.

Roztoči se mohou nacházet na povrchu

  • ručníků,
  • ložního prádla,
  • hraček,
  • oblečení.

Často k přenosu dochází ve školkách, školách a jiných zařízeních, kde je větší kumulace dětí. Svrab se zde může snadno šířit sdílením postelí během odpočinku či nedostatečnou hygienou.

svrab

Jaký má svrab u dětí průběh?

Infekce svrabem obvykle začíná svěděním v místech, kam se dostal roztoč při kontaktu s kůží (nejčastěji mezi prsty a na zápěstích). Postupně se zde tvoří drobné červené pupínky a objevuje se svědivá vyrážka.

Ta má tendenci se pozvolna šířit do okolí a zasahovat větší plochy kůže. Zejména se pak rozšiřuje na ruce, nohy a trup.

K dalšímu přenosu pak dochází sdílením postele, ručníků či hraček. Bez léčby se svrab šíří na celé tělo a často i do okolí na další osoby.

Některé děti, zejména s vyšší imunitou, nemusí vykazovat výrazné viditelné příznaky. I v tomto případě ale hrozí snadný přenos na sourozence či kamarády.

svrab

Jak se svrab u dětí léčí a jak mu lze předcházet?

K léčbě svrabu se používají speciální masti a krémy s obsahem antiparazitních látek, nejčastěji permethrinu. Je důležité aplikovat přípravek po celém těle a dodržet dobu léčby předepsanou lékařem.

Pokud je léčba účinná, neměly by se po 24-48 hodinách objevit žádné nové vyrážky ani vředy.

Ošetření může být nutné opakovat za 1-2 týdny.

Po úspěšné léčbě může trvat 2-6 týdnů, než svědění a vyrážka zmizí.

💡 Léčba by měla probíhat u všech členů domácnosti.

Mezi preventivní opatření patří:

  • Důkladné praní oblečení a ložního prádla při vysokých teplotách, které zabijí roztoče
  • Omezení těsných kontaktů s ostatními
  • Dodržování zvýšené osobní hygieny
  • Nevyměňovat si s ostatními osobní věci – ručníky, hřebeny apod.

💡 Pokud u svého dítěte zaznamenáte svrab, neprodleně informujte školku či školu. Můžete tak významně zabránit šíření nákazy.

Kdy navštívit lékaře?

Při jakémkoli podezření na svrab je nutné co nejdříve vyhledat lékaře. Ten provede kožní vyšetření a stanoví správnou diagnózu. Následně doporučí vhodný způsob léčby přípravky proti svrabu.

Pokud již lékař Vašemu děťátku svrab diagnostikoval, opětovná konzultace je potřeba zejména v těchto situacích:

  • Příznaky svrabu přetrvávají nebo se zhoršují i přes probíhající léčbu
  • Objeví se komplikace jako infikované vředy či kůže
  • Svrab se neustále vrací i po opakované léčbě

💡 Lékaře je vhodné navštívit i v případě, kdy postižené dítě nemá žádné zřetelné příznaky svrabu, ale vyskytly se u jiných členů rodiny či v okolí. I v tomto případě je možný přenos a může dojít k nákaze.

Důvodem k návštěvě lékaře je také prevence a včasné odhalení svrabu ještě před rozvinutím závažnějších příznaků. Vzhledem k vysoké nakažlivosti je lepší konzultovat jakékoli podezření na svrab s odborníkem, který doporučí nejvhodnější přístup.

Jak postupovat, když se chci doma zbavit svrabu?

  • Ložní prádlo, ručníky a osušky perte v pračce při vysoké teplotě 60-90°C. Teplo zabije roztoče i jejich vajíčka.
  • Ideálně pak prádlo sušte v sušičce.
  • Matrace, koberce, čalouněný nábytek vysajte vysavačem s HEPA filtrem, sáček ihned vyhoďte!
  • Lze použít i přípravky s obsahem třezalkového oleje či tea tree olejíčku.
  • Povrchy otřete roztokem s obsahem chlornanu sodného (Savu), který roztoče spolehlivě zlikviduje.
  • Věci, které nejdou důkladně vyčistit, zavřete do igelitového pytle alespoň na 72 hodin – doporučuje se však i na týden.
  • Vyhněte se použití obyčejných saponátů, desinfekcí či octové vodě – nejsou dostatečně účinné.

Závěr

Svrab je velmi nepříjemným, ale naštěstí dobře léčitelným onemocněním. Zásadní je včasné rozpoznání typických příznaků a okamžité zahájení cílené léčby. Ta spočívá v aplikaci speciálních mastí, důkladné hygieně a zajištěním čistého prostředí, kde se svrab nemůže dále šířit.

Při správném dodržení všech doporučení lze svrab zcela vyléčit. Důležitá je ale také prevence, aby se zabránilo opakované nákaze.

Doufám, že jste v článku našli užitečné informace a budu se těšit zase u dalšího článku!

Vaše Tereza

Zdroje

https://kidshealth.org/en/parents/scabies.html

https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/skin/Pages/Scabies.aspx

https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=scabies-in-children-90-P01921

https://www.nhs.uk/conditions/scabies/

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Připojte se k nám na Facebooku

Svrab se typicky šíří přímým kontaktem s infikovanou osobou. K přenosu dochází sdílením postele, oblečení, ručníků či hraček s nemocným člověkem. Roztoči se také snadno přenesou prostřednictvím kontaminovaných povrchů, jako jsou sedací soupravy, koberce či ložní prádlo.

Pro svrab jsou typické intenzivně svědivé červené vyrážky a pupínky. Objevují se nejčastěji mezi prsty na rukou a nohou, na zápěstích, loktech a také v oblasti genitálií. U kojenců pak i v oblasti obličeje. Svědění je většinou horší v noci.

Při výskytu těchto projevů je nutné co nejdříve vyhledat lékaře. Ten na základě vyšetření stanoví diagnózu svrabu a doporučí vhodnou léčbu pro potlačení obtíží.

K léčbě svrabu se využívají masti a krémy s antiparazitárními látkami, nejčastěji s obsahem permethrinu. Je potřeba aplikovat po celém těle včetně záhybů a nehtových lůžek. Zlepšení přichází v řádu týdnů, přesnou dobu léčby určí lékař.

Důležité je také léčit všechny členy domácnosti, vyprat oblečení a ložní prádlo a celkově vyčistit prostředí. Při správné léčbě dojde k ústupu svědění a vyrážek.

Svrab je nakažlivý do té doby dokud jsou kůži přítomny živí roztoči a jejich vajíčka.

Zákožka svrabová mimo lidské tělo dlouho nevydrží, přežije maximálně tři dny.

Podobné články

Proč je spánek pro vývoj dětí tak důležitý?

Spánek je základním lidským procesem a potřebou, která nás provází a ovlivňuje během celého života. A to hned na několika úrovních. V dětském věku je…...

4 ledna, 2024
MUDr. Tereza Sochorcová
spánek u dětí

NOVOROZENECKÝ SCREENING – NOVINKY

Novorozenecký screening probíhá standardně ve věku 48–72 hodin života novorozence, proto u drtivé většiny novorozených dětí proběhne ještě v rámci hospitalizace na novorozeneckém oddělení. U…...

31 března, 2023
MUDr. Tereza Sochorcová

KOUPÁNÍ DĚTÍ

Koupání dítěte patří k jednomu z rutinních úkonů, které si maminky musejí v péči o miminko osvojit.  Jak často miminko koupat?  Na internetu či sociálních…...

2 listopadu, 2022
MUDr. Tereza Sochorcová
KOUPÁNÍ DĚTÍ