Seboroická dermatitida, která se projevuje především jako šupinky na hlavě kojence, je onemocnění, které zná jistě řada maminek. V toto článku se jí budeme zabývat – podíváme se na to, proč seboroická dermatitida vzniká, jak ji poznáme i na to, jak s ní můžeme bojovat.
Co je seboroická dermatitida?
Seboroická dermatitida (jinak také seboroický ekzém) je chronické kožní onemocnění, které není nijak přenosné (je tedy neinfekční). Nejčastěji se u kojenců vyskytuje mezi 3. týdnem a 3. měsícem života. Seborea se ovšem může vyskytnout i u dospělých, dle statistik nejvíce u mužů kolem čtyřiceti let.
Seborea nemá narozdíl od atopického ekzému alergický podklad a nesvědí.
💡 Seboroická dermatitida trápí v prvních třech měsících života asi 40 % kojenců, častěji chlapečky.
Jak seboroická dermatitida vypadá?
Seboroická dermatitida se projevuje jako ložiska začervenalé kůže, která se odlupuje ve formě žlutavých mastných šupinek. Nejčastěji ji najdeme ve vlasové části hlavy. Z vlasové části hlavy se ložiska mohou šířit
- na obličej (horní víčka, nosík, čelo)
- na horní část trupu.
Šupinky připomínají lupy. U některých kojenců můžou mít žluté šupinky na hlavičce dokonce podobu souvislé vrstvy. Tento stav je znám také pod pojmem “cradle cap” čili kolébková čepička, lidově pak takzvané ouročky.

Je seboroická dermatitida bolestivá?
I když seborea u miminek často vypadá nehezky (ložiska jsou velká, zarudlá, kůže se odlupuje), chtěla bych Vás uklidnit. Největším problémem je pouze estetická stránka.
Seborea miminko subjektivně netrápí, jelikož v 99 % nesvědí ani nebolí. Je ale nutné dát si pozor, aby se v kůži, která je seboreou poškozena, nerozvinul sekundární zánět.
Jaké jsou příčiny seboroické dermatitidy?
Jedna konkrétní příčina seboroické dermatitidy neexistuje. Existuje ale několik faktorů, které k jejímu vzniku přispívají.
Mezi ně se řadí:
- zvýšená sekrece mazových žlázek
- kvasinka Malassezia furfur
- narušení ochranného kožního biofilmu
Pojďme se společně na tyto časté příčiny podívat blíž.
Hlavním faktorem je zvýšená sekrece mazových žlázek. Ta je u novorozenců a kojenců zcela normální. Je zapříčiněna androgeny (pohlavními hormony), které se na ně přenáší v průběhu těhotenství přes placentu a ovlivňují sekreci mazu. Po 3. měsíci života hladina hormonů klesá a s ní i výskyt seboroické dermatitidy.
💡 Seboroická dermatitida se může znovu objevit v pubertě, kdy hormony opět dostávají zelenou a neovlivňují pouze hlas u chlapců a start menstruačního cyklu u dívek, ale i zvýšenou sekreci mazových žlázek.
Důvodem, proč je kůže zarudlá a vznikají šupiny je kvasinka Malassezia furfur. Tato kvasinka se mazem živí, nejlépe se jí tudíž daří tam, kde je produkce mazu zvýšená. Na kůži se sice běžně vyskytuje, ale její přemnožení škodí. Přemnožená kvasinka zhoršuje zánět a zpomaluje hojení.
Dalším faktorem je také narušení kyselého ochranného kožního biofilmu. Ten se narušuje při každém umývání miminka agresivním mýdlem či šampónem. Při použití nevhodného prostředku odstraňujeme z kůže ochrannou vrstvičku, bez které se výše popsané kvasinky mnohem snadněji dostanou na kůži a přemnoží se.
💡 Miminko je vhodné umývat nejlépe každý druhý den jen vodou, nebo používat speciální dětskou kosmetiku.

Jak se seboroická dermatitida léčí?
Neexistuje žádný univerzální prostředek, který by seboroickou dermatitidu zaručeně a rychle odstranil. Budete-li se však držet několika osvědčených rad, šupinek se zbavíte rychleji a zabráníte sekundární infekci.
Co na seboreu u miminek tedy platí?
- cca 30 minut před koupáním miminka promažte zarudlá místa se šupinkami dětským olejíčkem bez parfemace
- poté, co olej šupinky změkčí, se je při koupání šetrně pokuste vyčesat nebo odstranit masírováním houbičkou či extra měkkým mycím kartáčkem – nikdy násilím, odstraňujte pouze ty, co jdou odstranit lehce, abyste kůži neporanili
- po vyčesání olejíček opatrně smyjte dětským mýdlem, aby pokožka nezůstala mastná
💡 Můžeme použít i speciální šampon od Biodermy Babysquam nebo šampon Duray Kelual, necháme 10 minut působit a umyjeme (doporučuji po konzultaci s @derma_barbora )
- po koupání místa ošetřete tzv. indiferentním krémem (ideální je aplikovat jej i ráno a nechat vstřebat, je ale důležité mastit pokožku pouze tenkou vrstvou krému, aby mohla dýchat)
💡 Vyhněte se také příliš horké nebo studené vodě, která by mohla pokožku vysušit nebo podráždit.
Kdy navštívit lékaře?
Jestliže jsou ložiska seboroické dermatitidy rozsáhlá a objeví se i sekundární infekce kůže, je nutné s děťátkem vyrazit k lékaři. Když je zánět opravdu urputný, je totiž nutné nasadit vhodnou kortikoidní léčbu, která v krátké době problém vyřeší.
Pár slov závěrem
Seboroická dermatitida je nepřenosné kožní onemocnění, které se vyskytuje především u kojenců do 3. měsíce života. Projevuje se jako začervenalá ložiska s odlupujícími se žlutými šupinkami na hlavičce, obličeji nebo horní části trupu.
Mezi hlavní příčiny patří
- zvýšená sekrece mazových žlázek,
- přemnožení kvasinky Malassezia furfur,
- narušení ochranného kožního biofilmu.
Proti seboroické dermatitidě můžete bojovat
- promazáváním ložisek neparfemovaným olejíčkem
- šetrným vyšesáváním a masírováním
- používáním tzv. indiferentního krému
- koupáním ve vodě s přiměřenou teplotou
Lékaře je potřeba navštívit pokud jsou ložiska rozsáhlá a objeví se i sekundární infekce. Ten pak nasadí vhodnou kortikoidní léčbu.
Nemusíte mít ale strach – seborea u dětí je sice nehezká, ale je dočasná a řešitelná.
Doufám, že jste v článku našli užitečné informace a budu se těšit zase u dalšího článku!
Vaše Tereza
2 komentáře
Tes
Také měl syn seboreu jen na hlavě,měl ji asi 4 mesice,nic nepomahalo,až pak se ke mne dostala jakási zinkova levna mast z Německa.místa jsem natřela a nesmívala,po 4 dnech jsem smyla z hlavičky a už se nikdy vic nevratila. i pediatricka koukala a chtela hned vedet kde se da koupit. nezoufejte,oproti 6 měsíčním prdíkum-kdy nic nezabíralo, je toto naprosté nic 🙂
MUDr. Tereza Filová
děkuji moc za Váš příspěvek! zkusím si mast vyhledat!