Vydáno: 23 září, 2022
Aktualizováno: 11 října, 2023

PRŮVODCE SVĚTEM PLENEK

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví
23 září, 2022

Přebalování a příprava nutných pomůcek k němu je neodmyslitelnou součástí mateřství. Zpočátku každá maminka vyměňuje plenku klidně i 12krát denně a této činnosti se ve většině případů “nezbavíme” do 2 let dítěte. Stejně jako se zamýšlíme na jinými součástmi výbavičky, tak stejně bychom se měli zaměřit i na výběr vhodných plenek, jelikož v nich bude…

Přebalování a příprava nutných pomůcek k němu je neodmyslitelnou součástí mateřství. Zpočátku každá maminka vyměňuje plenku klidně i 12krát denně a této činnosti se ve většině případů “nezbavíme” do 2 let dítěte.

Stejně jako se zamýšlíme na jinými součástmi výbavičky, tak stejně bychom se měli zaměřit i na výběr vhodných plenek, jelikož v nich bude miminko trávit 24 hodin denně. 

Látkové versus jednorázové pleny

Naše babičky a mnohdy i maminky neměly jinou možnost, než volit látkové plenky a pečlivě se o ně starat. Dnes stojí každá z nás před rozhodnutím, zda půjdeme cestou ekologie nebo pohodlí. 

Ani látkové ani jednorázové plenky nemají z lékařského hlediska jednoznačně zelenou, nehodnotíme jedny jako výrazně lepší než ty druhé, protože musíme dbát především na to, jaké konkrétní vybereme a jak je používáme. A hlavně na to, jak vyhovují samotnému miminku. Mám dojem, že nyní zažívají látkové plenky doslova renesanci a v praxi je vidím čím dál častěji. 

vyr 7051tomi modro bile01

Látkové pleny 

  • Jejich jednoznačnou výhodou je šetrnost k životnímu prostředí. Dle statistik dítě za pouhé dva roky svého života vyprodukuje až tunu rozložitelného odpadu. Látkové pleny využijí až 3 děti, pokud se o ně dobře staráme. 
  • Musíme ale podotknout, že ani látkové plenky nejsou ekologické ze 100%, při jejich výrobě se spotřebovává energie i suroviny. Při jejich údržbě potřebujeme prací prášek (možno volit ekologický – celkově mnohem lepší volba u dětí), ale i vodu. Jejich rozklad není přirozeně možný, takže je třeba s nimi vhodně naložit, což také určitým způsobem prostředí zatíží. 
  • Látkové plenky šetrnější k dětské pokožce. Některá miminka jsou na opruzeniny zvlášť náchylná. Je to z toho důvodu, že jsou jednorázové plenky vyráběny z umělých materiálů (pár ropných derivátů v nich většinou najdeme, i když jejich většinovou část tvoří celulóza). Pro některá miminka však není ani jiná možnost, než volit prodyšné látkové pleny.
  • Finance – velmi důležitý bod, zvláště v dnešní době. Sice narazíme na slevové akce na plenky, nicméně stále vycházejí látkové pleny mnohem levněji než jednorázové. 
  • Prospěšnost pro kyčelní klouby – při nošení látkových plen jsou kyčle fyziologicky v tzv. abdukčním postavení (“roznožení” nožiček), dříve se toto balení hojně doporučovalo jako široké balení pro léčbu nedozrálých kyčelních kloubů u miminek. Plenka ale musí být samozřejmě nasazena správně. 
  • Minusem je samozřejmě složitější manipulace s plenkou, nutnost “know-how”
  • Látkové plenky náročněji měníme mimo domov
prebalovani miminka plenky 2
Stack of diapers isolated on white background

Jednorázové pleny 

  • Pro jednorázové plenky jednoznačně mluví naše pohodlnost, jelikož je s nimi přebalování jak rychlejší, tak nám odpadá starost o ně samotné, jednoduše je hodíme do odpadu. 
  • Minus – Jsou větší zátěží pro planetu a rodinný rozpočet
  • Skládají se z propustné fólie, nejčastěji polypropylénu, nasákavé vložky (většinou jde o buničinu doplněnou gelovým absorbérem na bázi polyakrylátů), z nepropustné fólie (polyetylénu), lepicích pásků a gumiček.

Přiznám se, že jsem u syna o látkových plenkách uvažovala, ale převládla moje lenost, kdy jsem si chtěla mateřství usnadnit. Nicméně obdivuji maminky, které se do látkování dají. 

Jak se dělí pleny a na co si dát pozor při jejich výběru

Nyní se zaměříme na to, jak plenky vybrat. 

Jednorázové pleny

  • Kalhotkové plenky 
  • Plenky se zapínáním 
  • Plenky do vody 

Je velmi důležité, abychom zvolili správnou velikost plenky, jelikož pokud je plenka menší, tak omezuje pohyb v kyčlích a je zhoršen vývoj největšího kloubu v těle. Miminko potřebuje pro svůj správný psychomotorický vývoj adekvátní “podmínky”. 

Samozřejmě musí plenka dobře držet. U větších dětí, které se již přetáčí je pro praktičnost lepší volit kalhotkový typ plenky, který natáhneme jako spodní prádlo. Tento úkon můžeme pak poměrně jednoduše provést, i když je miminko na břišku nebo ve stoji. 

Dále dbejme na to, z čeho je plenka vyrobena a co svědčí pokožce našeho miminka. Já osobně se snažím volit plenky, které nepůsobí tolik “plastově” a jsou lehoučké a co nejvíce “eko”. Na trhu máme obrovské množství značek a potom záleží především na cenové kategorii, po kterých sáhneme. Design je už v dnešní době krásný u všech. 

Látkové pleny

U látkových plen je dělení složitější 

  • AIO (all in one – pleny vše v jednom)
    • Klasické AIO pleny
    • Kapsové pleny
  • SIO (snap in one – sepni v jedno)
  • Pleny se svrchními kalhotkami
    • Savá vrstva
      • Čtvercové pleny
      • Vícevrstvé pleny
      • Kalhotkové pleny
        • Klasické kalhotkové pleny
        • Noční pleny
        • Pleny s chobotem
      • Zavazovací pleny
    • Nepropustná vrstva -svrchní kalhotky
      • Polyuretanové kalhotky
      • Vlněné kalhotky
      • Fleecové kalhotky

Látkové pleny mají maminky na výběr čtvercové, vícevrstvé, nohavičkové a vkládací. Existuje také více variant materiálů čistá bavlna, bio bavlna nebo bambus. 

Při volbě velikosti se musíme řídit velikostí dítěte. Stejně jako u jednorázových plen je důležitý volný pohyb miminka. 

K používání látkových plen je nutný cvik, proto pokud je maminka v látkování nováček, určitě doporučuji trénovat a číst již před porodem a poradit se o výběru ve specializované prodejně, kterých najdete spousty. 

Jak na přebalování – jak to udělat co nejefektivněji

Každá maminka si časem vypracuje svůj vlastní systém, jak přebalovat. Nebojte se, v porodnici Vám sestřičky vše ukáží. V průběhu času vše vytrénujete k dokonalosti a celý proces bude rychlý. 

Je nutné si připravit všechny pomůcky: 

  • přebalovací podložka 
  • plenky 
  • vlhčené ubrousky, Perlan nebo savánky 
  • krém proti opruzeninám 

Jak postupovat? 

1. Omyjeme si ruce, pozor, aby nebyly příliš studené. Miminko položíme na zádíčka na přebalovací podložku a svlékneme spodní polovinu těla. 

2. Rozbalte plenku, dítě chytněte za kotníky a jemně ho povytáhněte vzhůru – tak se pohodlně dostanete k očištění celé plenkové oblasti.

3.Pokud je miminko pokakané, setřete zadeček nejprve spodní částí pleny. Poté plenku položte pod zadeček děťátka. 

4. Čistění zadečku – dle preferencí vlhčenými ubrousky nebo savánkem nebo perlanem. Blíže si k tomuto tématu řekneme příště, tak to nezmeškejte! 🙂

Zde nastává rozdíl, jestli přebalujeme holčičku nebo chlapečka. U holčičky je nutné, abychom 

nečistoty utírali vždy směrem od vagíny k análnímu otvoru (“zepředu-dozadu”, nikdy ne obráceně). Zanesení stolice k močové trubici je hlavní příčinou zánětu dolních i horních močových cest u malinkých dětí. 

5. Rozbalte si novou plenku a vložte ji pod zadeček dítěte. Vetšina plenek má označeno, která část patří dozadu. 

-při přebalování můžeme využít rozbalení dítěte pro masáž břiška a cvičení nožičkami, je to nejlepší terapii kolik u miminek, je nejlepší takto masírovat při každém přebalení

6. Poté ošetříme zadeček krémem proti opruzeninám (více v dalším článku – Jak předejít opruzeninám?)

7. Dbejte na zalepení obou postranních částí. Aby plenka nepadala. 

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Komentáře

Zanechte první komentář

Podobné články

Výběr prvního dětského kola s pedály

Průvodce pro rodiče Přechod na první kolo s pedály je významným krokem nejen ve vývoji dítěte, ale i pro rodiče. Správný výběr kola je důležitý…...

12 září, 2024
MUDr. Tereza Sochorcová

Je helium v baloncích pro děti opravdu bezpečné?

Plánujete dětskou oslavu a nevíte, jestli je bezpečné použít helium? Použití helia je bezpečné, ale je důležité o něm vědět, několik zásadních věcí. Pojďme se…...

18 března, 2024
MUDr. Tereza Sochorcová
helium