Aneb častá komplikace letních dovolených…
Toto onemocnění znají asi všichni rodiče z vlastní zkušenosti, ale co dělat v takové situaci s dítětem? Tato zdánlivě banální nemoc může mít závažný průběh, zvláště u kojenců, kteří jsou více než starší děti ohroženi ztrátou tekutin.
Průjem = tři a více řídké stolice denně, který může mít několik příčin a je doprovázen dalšími příznaky jako zvracením, horečkou, bolestmi hlavy, svalů, kloubů a břicha; stolice mohou obsahovat i příměs hlenu a krve.
Nejčastější příčiny:
- Neinfekční – z potravin – častá příčina v létě, pobytové zájezdy typu “all inclusive” tomu vyloženě nahrávají. Kdo by si nedopřál všechny ty dobrotky, které zde nabízejí? Ranní palačinky s ovocem, odpolední zmrzlinky, večerní dezerty a vše zapít místním džusem? A nesmíme také zapomenout, že naše “středoevropské zažívání” v některých situacích holt neví, jak trávit neobvyklé kombinace jídel a exotická koření. U dětí to platí mnohonásobně. Někdy prostě “stačí” se přejíst a zažívání nás po zásluze “odmění”.
- Infekční – nejčastěji způsobeny bakteriemi, které mají v létě ideální podmínky k pomnožování
- Kampylobakterióza – nejčastější průjmové onemocnění v ČR – z nedostatečně tepelně upraveného, nejčastěji drůbežího grilovaného masa (kuř. křídla, kebab,…). Onemocnění propukne za 1-7 dní po konzumaci masa. Průjem, bolesti břicha, může ji doprovázet horečka.
- Salmonelóza – 2. nejčastější – nejčastěji z vajec (tedy i např. doma vyrobená majonéza, tatarka) tatarského bifteku, zmrzliny, masa. Inkubační doba je kratší 6-48 hodin. Průjem – zelený, vodnatý, častěji je horečka, prudké bolesti břicha.
- “Průjmy cestovatelů” – enterotoxický kmen Escherichia coli – nejčastěji v zemích jižní a jihovýchodní Asie, Egyptě. Průjem se objeví hned v prvních dnech po příjezdu, trvá 3 – 5 dní. Provází ho také prudké křeče v břiše, zvracení a horečka. Pokud trvá průjem delší dobu (po příjezdu do ČR), pomýšlíme na parazitární původ.
- Nejdůležitější je zde PREVENCE!! Nepít místní vodu, nečistit si s ní zuby, vyhnout se nápojům s ledem. Pozor také v hotelích na místní ovoce, zeleninu – dětem vždy raději znovu omýt balenou vodou, zmrzliny. Bakterie může obsahovat i místní nepasterizované mléko, či nedostatečně tepelně upravené maso (hlavně grilované)
- V zimních měsících se pak nejvíce setkáváme s průjmy virového původu – rotavirové a adenovirové, nejsou z potravy, nýbrž se přenáší mezi lidmi. Má ho celá rodina či školka. Léčba platí jako u ostatních průjmů.
LÉČBA
- REHYDRATACE – stojí vždy na 1. místě v léčbě průjmu jakéhokoliv původu. Zvláště v letních měsících na ni musíme stále myslet!
- Ideální je černý čaj či nesycená minerální voda, či Kulíškův rehydratační roztok – dá se koupit v lékarně
- PROTIPRŮJMOVÁ DIETA S OMEZENÍM TUKŮ A KOŘENÍ (piškoty, suchý rohlík, rýže)
- AKTIVNÍ UHLÍ, SMECTA – “vyčistí střevo”, zklidňují střevní sliznici, váží na sebe některé mikroby a jejich odpadní produkty
- LAKTOBACILY, BIFIDOBAKTERIE – nutné podávat dlouhodobě, alespoň 3 týdny před cestou do exotických destinací. Příznivě ovlivňují poničenou střevní mikroflóru a urychlují tak léčbu. ENTEROL (Saccharomyces boulardii) či místní léky k léčbě průjmu (většinou léky z ČR na místní průjmy nezabírají, bývají volně prodejné v lékárnách)
- TASECTAN – obsahuje komplex želatiny a taninu, chrání zanícenou střevní sliznici při akutním průjmu, tvoří na ní ochranný film, což způsobuje snižení četnosti stolice a zkracuje dobu trvání průjmových epizod. HIDRASEC je vhodný pro kojence
- POZOR! U dětí nepodávat Endiaron a Imodium!!! (naprosto kontraindikováno pro děti do 6 let!)
- Nejlepší je PREVENCE! – proto si shrneme základních pravidla:
- Dodržujte základní hygienické zásady. Po použití toalety, jízdě v MHD nebo nakupování si vždy umyjte ruce.
- Ovoce a zeleninu, které není možné oloupat, před konzumací pečlivě omyjte.
- Vejce a veškeré produkty z nich pečlivě tepelně upravte. Sami si doma nepřipravujte jídla ze syrových vajec, například zmrzlinu nebo vaječný koňak.
- Na porcování masa použijte jeden nůž a jedno prkénko, na kterém pak nekrájejte jiné potraviny. Utěrky potřísněné krví co nejdříve vyperte.
- Maso nerozmrazujte v mikrovlnné troubě, ale vyndejte jej s dostatečným předstihem a nechejte rozmrznout při pokojové teplotě.
- V létě se vyhýbejte stánkům s rychlým občerstvením, ve kterých nemáte zaručenu čerstvost a nezávadnost použitých potravin.