Spánek je základním lidským procesem a potřebou, která nás provází a ovlivňuje během celého života. A to hned na několika úrovních. V dětském věku je spánek více než nutností, jedná se o takovou esenciální složku, která podporuje zdravý vývoj.
Proč je spánek tak důležitý a jaký by měl být ideální spánkový režim, podle potřeby v různém věku?
Spánková potřeba podle věku
Potřeba spánku dětí se mění v závislosti na jejich věku a vývojovém stadiu. Novorozenci tráví spánkem většinu času, což je zásadní pro jejich zdravý růst a vývoj mozku. Brzy však poznáte, že spánkové vzorce a potřeby se mění, jak dítě roste. A u miminek je to v prvních měsících velmi rychlý vývoj.
- Novorozenci (0-3 měsíce): 14-17 hodin denně
- Kojenci (4-11 měsíců): 12-15 hodin denně
- Batolata (1-2 roky): 11-14 hodin denně
- Předškolní děti (3-5 let): 10-13 hodin denně
- Školní děti (6-13 let): 9-11 hodin denně
- Náctiletí (14-17 let): 8-10 hodin denně
Vliv spánku na fyzický a psychický vývoj
Nedostatečný nebo nekvalitní spánek může negativně ovlivnit děti na více úrovních:
- Fyzický vývoj: Během hluboké fáze spánku se uvolňuje růstový hormon, který je nezbytný pro správný fyzický vývoj.
- Kognitivní funkce: Spánek je zásadní pro vývoj mozkových funkcí, paměti a učení. Všechny nově nabyté informace se musí ,,správně uložit“ a to během spánku, kdy mozek regeneruje.
- Emocionální zdraví: Kvalitní spánek je spojen s lepší emoční regulací a mentálním zdravím. Znáte to jistě od sebe, pokud jste unavené, reagujete na vše silněji.
- Imunitní systém: Spánek podporuje silný imunitní systém a pomáhá tělu bojovat proti infekcím. Ne nadarmo se během nemoci doporučuje klidový režim.
Význam spánkového režimu
Spánkový režim je klíčový pro stabilní a kvalitní spánek. Zajistit, aby děti chodily spát a vstávaly ve stejnou dobu, nemusí být snadné. Co je pro jedno dítě snadné, pro druhé může být trápením. Nebo také ne. Jsou totiž děti, kterým nevadí, když nechodí spát každý den ve stejnou dobu, oproti tomu jiné může být mnohem citlivější. Ať už máte doma spáče přesného jako hodinky nebo naopak, je potřeba mu trochu pomoci. Režim spánku pomáhá stabilizovat biologické hodiny a zvyšuje pravděpodobnost dostatečného a kvalitního spánku. Konzistentnost v režimu také podporuje:
- Lepší výkon ve škole: Souvislost mezi kvalitou spánku a akademickým výkonem je dobře zdokumentována.
- Zdravý životní styl: Pravidelný spánkový režim podporuje chuť ke sportu a zdravějším formám využití volného času. Snižuje tak riziko obezity a souvisejících problémů.
Shrnutí
Abychom podpořili optimální vývoj a celkové zdraví našich dětí, měli bychom dbát na jejich spánek a spánkový režim. Samozřejmě nejde vždy ovlivnit, aby miminko chodilo spát na minutu přesně, i když třeba zrovna není ospalé. Je však možné mu pomoci a to různými způsoby. Často bývá složitější denní spánek, který se v prvním roce života často mění a denní odpočinky se postupně snižují. Informace o tom, jak na to, si můžete přečíst v článku: Jak uspat miminko přes den?na webu Mimispánku, který se zaměřuje na spánek miminek. Najdete zde také spoustu dalších rad, třeba o rutině nebo nastavení denního režimu dětí.