Vánoční svátky jsou dobou veselí, setkání s rodinou, překvapení, dárečků, dobrého jídle, ale pro mnohé znamenat i chvíle stresu.
Které situace mohou znamenat velkou obavu o naše blízké, které mnohdy přinášejí i nutnost poskytnutí první pomoci? Nebo kdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc? Aby i vaše Vánoce byly plné klidu a míru, nezapomeňte na několik rad, co dělat v případě…
Dušení, aspirace potravy
V první řadě, prosím, prosím, pokud cizí těleso již nevidíte, tak se nesnažte ho svými prsty ani doma nalezenými pomůckami vytáhnout! v 99% se stane, že ho zastrčíte ještě hlouběji. Takže zkuste níže popsané manévry nebo rovnou volejte 155 či se vydejte na nejbližší pohotovost.
VYVOLÁVAJÍCÍ PŘÍČINY: vdechnutí („zaskočení“) sousta při jídle – o Vánocích jsou to nejčastěji kostičky uvíznuté v krku nebo vdechnutí drobných kousíčků jídla – kousky oříšků, čokolády či hraček (Lego)
TYPICKÉ PŘÍZNAKY: kašel, dítě se chytá za hrdlo, nemůže mluvit, kašlat, plakat či dýchat, můžeme slyšet pískavé zvuky při nádechu, hlučné dýchání, dítě může až promodrat a následně ztratit vědomí, není-li uzávěr rychle uvolněn
ČÍM JE DÍTĚ OHROŽENO? udušením, poraněním vnitřních orgánů při použití (nevhodném) vypuzovacích manévrů (Heimlichův manévr nesmíme použít u dětí do 1 roku – mají větší slezinu i játra, mohli bychom je zranit!)
CO TEDY DOMA MŮŽU UDĚLAT?
U dětí do 1 roku: dítě je při vědomí, ale nemůže kašlat, plakat či dýchat: zachránce položí dítě hlavou a obličejem dolů na své předloktí, dolní čelist dítěte spočívá mezi palcem a dvěma dalšími prsty ruky zachránce; nesmí stlačovány měkké tkáně pod bradou dítěte!!
— dlaní druhé ruky zachránce 5x silně udeří dítě mezi lopatky
— pokud uzávěr dýchacích cest trvá, uložíme dítě na záda a 5x stlačí hrudník jako při resuscitaci (nestlačovat bříško!)
— neustále opakujeme, dokud není CT vypuzeno z DC nebo dokud dítě neztratí vědomí – potom hned zahájíme resuscitaci!!
První pomoc u dětí starších 1 roku a dospělých: Dítě při vědomí, je schopno kašlat, zachránce podporuje dítě v kašlání. Pokud je dítě při vědomí, ale nemůže kašlat, mluvit, plakat (děti) či dýchat, nebo vydává pískavé zvuky při nádechu:
— postavíme se vedle dítěte a předkloníme ho tak, aby CT mohlo vypadnout z úst (nejlépe přehnout “přes koleno”)
— udeříme dítě svou dlaní 5x silně mezi lopatky a zkontrolujeme, došlo-li k uvolnění dýchacích cest
— pokud uzávěr trvá provedeme tzv. Heimlichův manévr (postavíme se za dítě, předkloníme ho, sevřeme pěst jedné ruky a umístíme ji mezi pupek a dolní konec hrudní kosti, druhou rukou pěst uchopíme a silně stlačíme směrem dovnitř a nahoru; opakuje 5x
— opakujeme tyto dva popsané postupy, dokud neodstraní uzávěr
Popáleniny
Všude hoří svíčky, na plotně se vaří svařák, příbuzným vaříme kávu a neseme ji ke stolu. A děti běhají po bytě – nehoda je na světě…Co dělat když se dítě popálí?
Závažnost popáleniny v praxi hodnotíme dle toho jaká plocha kůže je zasažena (v procentech tělesného povrchu). U dětí do 2 let života je závažná popálenina > 5% BSA, u dětí 2–15 let > 10 % BSA a starších dětí a u dospělých 20 % BSA. Jedno procento popáleného tělesného povrchu odpovídá ploše ruky (dlaň + prsty) dítěte. U malých dětiček je vážné popalení i malého povrchu kůže, jelikož u nich mnohem jednodušeji dojde k dehydrataci. Při rozpacích, zda jde nebo nejde o závažný úraz, je na místě vždy volat RZP (155) a zařídit odbornou péči. Dítě se závažným popáleninovým úrazem patří do centra pro léčbu popálenin (V České republice existují tři specializovaná popáleninová centra, a to v Praze, Ostravě a Brně.), do pediatrického traumacentra nebo na pracoviště dětské chirurgie.
Terapie – co dělat doma?
- V první řadě musíme rychle zabránit působení tepla – svléknout horkou vodou nasáklý oděv, ale pozor! Nikdy nesundávat vrstvu oblečení, která je bezprostředně na kůži. Nejprve se musíme opatrně přesvědčit, že tato vrstva není přiškvařená ke kůži. Pokud na kůži drží, je třeba oblečení ponechat a první pomoc poskytovat skrze oblečení.
- Při hoření oděvu – nemocný často utíká, proto ho musíme rychle zastavit, povalit a válením uhasit hořící oděv nebo na něj vylít kýblík s vodou. Pokud mají děti na sobě řetízky, prstýnko, tak je odstraníme.
- Sterilní krytí popálených ploch, nejlépe současně s chlazením.
- Chlazení popálených ploch na rukou, nohou, v obličeji a na hýždích a genitálu pomocí sterilních roušek smáčených v ledové vodě – nechladit zřetelně znečištěnými předměty nebo špinavou vodou – velké riziko vzniku infekce (zvlášť při popáleninách velkého rozsahu). Doma je nejlepší chladit popáleninu proudem studené vody z kohoutku. Není dobré chladit přiložením zmražených sáčků.
- Lékař ihned podává dítěti léky od bolesti, ale doma můžete podat např Panadol (lze i malinkým dětem, jen dodržte dávkování)
- Co nejdříve volat záchrannou službu – ta ihned dítěti dá infuzi kvůli ztrátě tekutin
- Snažte se dítě uklidnit, mluvte na něj
- Při známkách popálení dýchacích cest bude dítě záchranáři intubováno – nebojte se, je to pro jejich úlevu!
Co nedělat:
- Přiškvařený oděv neodstraňujte.
- Nebalit postiženého do mokrých přikrývek, hrozí riziko podchlazení a prohloubení popáleninového šoku.
- Nepřikládat kostky ledu, také můžou způsobit prohloubení popáleniny.
- Na postiženou plochu nedávat žádné masti a krémy, zásypy – infikujeme!
- Jestli je dítě vámi nebo záchrannou službou transportováno do nemocnice, nepodávat jídlo ani tekutiny, a to pro případ nutnosti ošetření v celkové anestezii, kdy by nebylo možno dítě uspat (riziko zvracení a následné aspirace – vdechnutí zvratků do dýchacích cest).
Infekčnost nemocí
V posledních dnech mi přichází mnoho dotazů na infekčnost nemocí, jako jsou neštovice nebo covid, jelikož se maminky bojí, aby je příbuzní nenakazili nebo naopak oni nenakazili například prarodiče.
Co se týče neštovic – pokud jsou neštovice již několik dní a puchýřky již zasychají a žádné nové už nenalézáme, tak již dítě není infekční. Ale opravdu už musí být ložiska zasychající.
A u covidu – po 10 dnech karantény považujeme nemocného za neinfekčního, tady může jít i na návštěvu. Nicméně – poslední 3 dny karantény musí být bez příznaků (teplota, dušnost, průjem,…). Pokud má nemocný 10.den ještě některý z příznaků, tak se karanténa musí prodloužit.
Článek o covidu u dětí najdete zde: https://www.lecimdeti.cz/covid-19/
Pokud byste si mezi svátky nevědeli rady, můžete použít následující “dáreček” od blogu a společnosti ulekare.cz a obrátit se na lékaře online (Najdete ho na FB stránce @lecimdeti)