👉Plané neštovice patří mezi typická infekční onemocnění pro dětský věk – je vysoce infekční🙈
🦠Původcem je virus Varicella zoster (VZV)
⏰Inkubační doba je velmi dlouhá (až 21 dní)
👉Přenos neštovic probíhá kapénkami, tj. přímým kontaktem s nakaženým, předměty, možný je i přenos skrze placentu – těhotné ženy🤰by měly vědět, zda již neštovice prodělaly, pokud ne, tak velmi doporučuji se při plánování rodičovství nechat odebrat protilátky a případně se před otěhotněním naočkovat (!v těhotenství ani měsíc před otěhotněním se neočkuje!).
👉Zpravidla onemocnění probíhá bez komplikací, ovšem jsou i případy, kdy neštovice probíhaly velmi vážně. To, jaký průběh bude mít právě naše dítě, nemůžeme dopředu vědět.
👍Čím dříve neštovice dítě prodělá, tím mírnější bývá průběh. U dospělých je průběh těžší. Tím ale neříkám, že jsem pro cílené nakažení dětí na neštovicové “párty”
!☹️Cílené nakažení rozhodně nedoporučuji. I když se stále potkávám s tím, že ho zejména starší generace lékařů doporučuje😢!
👉Nejtypičtějším projevem neštovic je svědivá vyrážka (puchýřky naplněné tekutinou, která je zprvu čirá, potom se zakalí a postupně pupínek zasychne a vytvoří se krustička)
👉Typicky se šíří shora-dolů
⬇️Začínají ve vlasech, jdou na obličeji a na trup s šířením na končetiny. Výsev vyrážky může být zpočátku doprovázen horečkou a únavou.
👉Nové výsevy se dělají 3-7 dní, rychle se šíří v postupných vlnách a často se vyskytují i na sliznicích.
👉Vyrážka je ve většině případů zhojena krustami do 7 dní od nástupu. Po zaschnutí všech pupínků již není dítě infekční.
💉Proti planým neštovicím je k dispozici účinná očkovací látka, můžeme jim tak předcházet. O tom v příspěvku výše na blogu…👀
👉Po prodělání neštovic přetrvává latentní (“spící”) infekce v nervových zakončeních a při reaktivaci viru vzniká tzv. herpes zoster – tedy lidově pásový opar.