Péče o pokožku v létě je důležitá u každého z nás, nicméně u malých dětí je doslova nutná!
Malé děti se v minulosti běžně vystavovaly slunci, protože platilo, že opálené dítě rovná se zdravé dítě (znám to sama, když mi všichni říkali, že jsem bleďoučká a vypadám jako ředitel vápenky:D). Mnoho z těchto lidí na to dnes doplácí. Rakovinou kůže jsou totiž nejčastěji postiženi lidé, kteří na slunci pobývali bez dostatečné ochrany právě v dětském věku. Každé spalení kůže s totiž počítá. Kůže má bohužel velmi dobrou paměť!
U dětí narozených v letních měsících musíme dávat pozor především na přehřátí organismu, a s tím související dostatečný příjem tekutin (abychom se vyhnuli dehydrataci organismu). V létě je častější výskyt potniček a vznik opruzenin v kožních záhybech.
Myslet musíme ale i na ochranu kojence před slunečním zářením!!!!
Děti do jednoho roku věku je nutné před přímým slunečním zářením zcela chránit! Ale proč?
Kůže novorozenců má tenčí rohovou vrstvu a není ještě ani dostatečně vyzrálá schopnost pigmentace. S miminkem se doporučuje pobyt ve stínu, v kočárku dítě chráníme korbičkou nebo dáváme přes korbičku plenku, která ale samozřejmě nesmí zamezit proudění vzduchu dovnitř. Ale i u starších dětí pobyt na přímém slunci výrazně omezujeme. Děti v době od 11 do 15 hodin, kdy je sluneční záření nejagresivnejší, smějí pobývat pouze ve stínu!! A nesmíme zapomenout na adekvátní krém s ochranným faktorem.
Na přípravky na ochranu proti slunci (fotoprotektivní přípravky) klademe dva základní požadavky:
• Kvalitní blokace UVA a UVB záření – UV filtr
• Vysoká odolnost proti otěru a vodě, abychom nemuseli krém nanášet á deset minut
Opalovací krémy dělíme dle filtrů na:
• Chemické filtry jsou organické sloučeniny, které se absorbují do pokožky, a zde pohlcují UV záření. Název chemické filtry je odvozen z toho, že naši kůži chrání před sluncem chemickou reakcí – přeměňují UV záření na teplo. Chemické filtry jsou octocrylen, avobeznone či OD-PABA, salicyláty, deriváty kafru a další. U dětí je nepoužíváme!!
• Fyzikální filtry blokují záření – tyto krémy používáme u dětí! Mechanismus jejich působení je čistě fyzikální: jemné částečky pigmentů vytvoří na pokožce tenkou vrstvu, která jako štít odráží nebezpečné záření. Tím vytvářejí UV záření bariéru na pokožce a zabraňují pronikání slunečním paprsků dovnitř. UV záření je tak odcloněno jako kdyby se odrazilo od zrcadla. Fyzikálními filtry obvykle bývá oxid titaničitý a oxid zinečnatý
Nevýhodou fyzikálních filtrů je horší roztírání a zachávání bílého filmu na pokožce. Nicméně k jejich výhodám rozhodně patří to, že jsou mnohem stabilnější – voděodolnější a působí ihned po nanesení na pokožku!
Někdy se u minerálních filtrů setkáváme s tvrzením, že obsahují tzv. nanočástice. Látky jsou rozmělněné na částice o velikostech v řádu nanometrů. Díky snižování rozměrů těchto částic je možné do opalovacího krému dát více UV filtru, aniž by zanechával bílé skvrny na pokožce. Nicméně hlavně rodiče se obávají krémů s obsahem nanočástic, jelikož u nich hrozí ve velmi malém procentu nebezpečí, když se nanočástice dostanou do kontaktu s živými buňkami pokožky. Proto je třeba vyvarovat se tomu, aby se filtry s částicemi dostaly do čerstvých ranek na pokožce ani na sliznici, tj. do očí, do úst. Když je tedy možnost vybrat krém bez obsahu nanočástic, tak určitě volte ten!
Jak si vlastně opalovací krém mám vybrat? Co znamenají čísla faktoru?
- Co je UV filtr?
UV filtr je speciální látka, která zabraňuje nežádoucímu působení UV záření na naši pokožku.
- Co je ochranný faktor?
Ochranný faktor se určuje podle toho, jak moc UV filtr obsažený v krému zabraňuje pronikání UV paprsků. Výše ochranného faktoru je nejdůležitějším vodítkem při výběru vhodného opalovacího krému. Pro každého z nás je vhodný jiný ochranný faktor, který vybíráme podle toho, jaký jsme fototyp.
- Co ochranný faktor SPF znamená?
SPF “Sun Protection Factor” (česky “Ochranný sluneční faktor”)
Ochranný faktor je číslo, které udává, kolikrát déle můžeme být na slunci bez rizika spálení, než kdybychom opalovací přípravek nepoužili. V principu platí, že čím vyšší je ochranný faktor opalovacího krému, tím delší dobu můžeme na sluníčku strávit bez rizika spálení.
SPF 50 – propustí do vaší kůže 1/50 UVB záření, což znamená, že blokuje asi 98% paprsků.
Málokdo ví, že SPF je faktor, který chrání jen proti UVB záření. Obecně se proto doporučují takzvané širokospektré krémy, které eliminují také vliv UVA paprsků. Ochranu před UVA zářením uvádí údaj IPD nebo PPD Existuje i speciální oblečení s faktorem UPF, což je to samé jako SPF.
Vybrat takový krém chce hlavně to, abychom pečlivě četli etikety nebo si nechali poradit na kožním či v lékárně:)
Každý z nás má jinou přirozenou ochranu, a to dle toho jaký jsme fototyp – dle popisů níže se “zařaďte”
Fototyp 1
Pokožka je velmi světlá, bledá nebo pihatá, prakticky nikdy nezhnědne a na sluneční záření reaguje vysoce citlivě – skoro vždy se spálí. Vlasy bývají světlé nebo zrzavé.
Doporučená doba opalování 5 – 10 minut
Fototyp 2
Pokožka je světlá, má sklon k pihám, opaluje se velmi nesnadno a na sluneční záření reaguje citlivě – často se spálí. Vlasy bývají světlé.
Doporučená doba opalování 10 – 20 minut
Fototyp 3
V naší populaci se jedná o nejrozšířenější a nejběžnější fototyp, na sluneční záření reaguje normálně. Pokožka je běžná, s přirozenou barvou, bez pih. Při opalování pokožka může zčervenat, ale obvykle se později vrátí k normálu, opálí se rovnoměrně a zřídka kdy se spálí. Vlasy jsou od tmavě blond až po středně hnědé.
Doporučená doba opalování 15 – 25 minut
Fototyp 4
Tento fototyp reaguje na sluneční záření velmi dobře, rychle se opaluje a pravděpodobnost spálení sluncem je minimální. Vlasy bývají hnědé až černé.
Doporučená doba opalování 25 – 35 minut
Určení ochranného faktoru
Určete, jaký jste fototyp. Stanovte dobu, po kterou se chcete pohybovat na sluníčku a dobu vydělte počtem minut vlastní ochranné doby. Číslo, které vám vyjde, je potřebný ochranný faktor. Platí to i obráceně, pokud naměřenou hodnotu vynásobíte použitým ochranným filtrem, dostanete dobu, po kterou vás bude použitý opalovací krém chránit.
Příklad:
Jaký faktor mám použít?
Vaše kůže zčervená po 11 minutách, u vody chcete strávit celkem 120 minut.
Výpočet : 120/11 = 10,9
Mám ochranný faktor 25, jak dlouho mne bude chránit?
25 * 11 = 275 minut. Pod ochranou faktoru budete více 275 minut. – ochranný faktor krému tedy způsobí, že se budu moci opalovat déle, aniž by se pokožka spálila.
Jaké jsou nástrahy UV záření, před kterým nás chrání opalovací krémy?
UV záření se dělí na tři druhy – UV-A, UV-B a UV-C. UV-C člověka vůbec neohrožují, protože je pohltí zemská atmosféra. UV-A se dostává hluboko do pokožky a může vést ke stárnutí pokožky a rakovině. UV-B je zodpovědné za opalování a případné spálení kůže (ochranu před nimi vyjadřuje SPF).
• UV parsky jsou neviditelné, ale jejich účinek je nezanedbatelný. Mohou způsobovat pálení očí nebo oslepovat. Vždy používejte brýle s UV fitrem minimálně 400, kategorie 3. Nemusí být vůbec značkové a pořídíte je i v supermarketu, ale vždy pečlivě čtěte jejich označení.
• UV paprsky částečně procházejí i mraky a to až 90% paprsků. Chraňte se, i když je zataženo!
• Koupání osvěžuje a dává falešný pocit bezpečí. Nenechte se zmást. Pokud je sluníčko ještě vysoko na obloze, vždy se chraňte!
• UV paprsky nehřejí a to je jich zákeřnost! I tak mohou způsobit spáleniny, aniž byste pociťovali teplo!
• Vítr ochlazuje kůži a dává falešný pocit bezpečí!
• UV záření dosahuje svého maxima kolem poledne. Vyhýbejte se přímému pobytu na sluníčku mezi 12 a 16 hodinou.
Zásady používání opalovacích krémů
- Opalovací krémy nanášejte vždy alespoň 20 minut před pobytem na slunci
- Nanášejte krémy v dostatečném množství, zbytečně jimi nešetřete! Pokud chcete zcela přesná čísla, tak jsou to 2 gramy na centimetr čtvereční
- Krémy s minerálními filtry, které jsou tou nejlepší volbou pro děti fungují okamžitě po rozetření
- Aplikaci opalovacího krému je při dlouhodobém slunění třeba zopakovat každé 2 hodiny
- Voděodolné krémy nejsou zcela odolné proti vodě, pouze chrání určitou dobu při pobytu ve vodě
- Aplikaci opalovacího krému je proto nutné opakovat také po každém koupání
- Každodenní ochrana se doporučuje od začátku května, kdy už může být polední slunce docela nebezpečné, do konce září. Mazat bychom si měli především části těla, které jsou odhalené. K běžné ochraně při popocházení po městě u nás úplně postačí přípravky s SPF 15
- Denně po opalování používejte speciální krémy “po opalování” – pokožku řádně hydratují a zklidní
Všechny tyto body neplatí pro každé dítě univerzálně, stejně jako výška ochranného filtru. Stejně jak zdůrazňuji i v jiných článcích – každý jsme originál! Takže pokud je pokožka dítka opravdu citlivá, nesnese třeba vůbec žádné ozáření sluníčkem. Nebo naopak má dítě dost pigmentu a je běhalo do této chvíle hodiny po zahradě v létě na plném slunci a vy večer nezpozorujete žádné červené zbarvení.
Spálení
Mírné spálení kůže se léčí chlazením kůže a potíráním speciálních prostředků po opalování. Lékař může event. předepsat i slabě účinné kortikosteroidy, které mají protizánětlivý účinek. Celkově je možné reakci zklidnit celkově podanými protizánětlivými léky (kyselina acetylosalicylová, indometacin).
Při těžkém spálení kůže se doporučuje klid na lůžku, event. může být pacient i hospitalizován a léčen za pomocí infúzí (po spálení je organismus celkově dehydratovaný).
Co hrozí při opakovaném spálení kůže? Spálení je odpovědné za předčasné stárnutí a právě v posledních letech se zjistilo, že snižuje přirozenou imunitu kůže (potom je kůže například mnohem náchylnější k atopickému ekzému). Ještě není úplně jasné, jak se podílí na vzniku melanomu, ale je prokázáno, že podporuje vznik ostatních zhoubných nádorů kůže, jako je bazaliom nebo spinaliom.
!! Všeho s mírou !! A to i při používání opalovacích krémů u dětí s vysokým faktorem bez přestání – tedy v souvislosti s tvorbou vitaminu D
Vitamin D a sluníčko
Literatura a odborné články uvádějí, že nedostatkem vitaminu D trpí 60–75 procent české populace a děti jsou na tom jen o chloupeček lépe. Dětičky do jednoho roku sice mají dostávat vitamin D v kapičkách (Vigantol, apod), nicméně co starší děti? Naprostá většina vitaminu D, který je nezbytný pro správnou stavbu kostí a imunitní systém se totiž tvoří právě v kůži po dopadu slunečních paprsků. Používání krémů s ochranou před UV zářením a obavy z nádorového onemocnění kůže k dostatečné tvorbě vitaminu D příliš neprospívají. Proto apeluji na rodiče, aby mazali své děti s rozmyslem. Samozřejmě pokud je dítě na přímém slunci ve vrchol léta, tak není pochyb o tom, že je nutné krémy používat. Ale prosím, nedostávejme se do druhého extrému, kdy mažeme vrstvu krému s SPF 50 po celý rok. A balíme děti do mnoha vrstev a zahalujeme do kloubouků…
Potničky
Vznikají jako důsledek zahřátí pokožky dítěte. Na kůži se projevují jako zarudlé plošky, uprostřed nichž jsou drobné hrbolky. Vhodných oblečením a omezením pobytu v horkém prostředí tyto projevy většinou samy ustoupí.
Koupání dětí
Mořská voda miminkům nevadí, jen je dobré pohlídat, ať se jim nedostane do očí nebo do úst. Ve stojatých vodách bych dítě do jednoho roku věku nekoupala. I u starších dětí je riziko vzniku kožní vyrážky ve stojatých vodách, kde se mohou vyskytovat sinice, vysoké. Při náhodném spolykání vody může dítě dostat i průjmovité onemocnění. Po koupání je vhodné kůži opláchnout pitnou vodou a ošetřit pokožku dětským krémem.
Shrnutí na závěr!
- Vystavování se slunečnímu záření výrazně zvyšuje riziko onemocnění rakovinou kůže (způsobuje UV-A) a způsobuje poškození očí. Chraňte své děti!!
- Děti jsou na slunci více zranitelné než dospělí jedinci. Jděte jim dobrým příkladem, vysvětlete jim proč a jak se chránit!
- Vždy vybírejte ochranný krém a výšku faktoru individuálně dle fototypu!!
- Mezi 12 a 16 hodinou se snažte, aby děti nepobývaly na přímém sluníčku a zorganizujte program na tuto část dne ve stínu, či zaveďte “polední klid”:)
- Děti mladší jednoho roku nemají být nikdy vystavovány přímému slunci. I když jsou ve stínu a pod slunečníkem, chraňte je vždy navíc lehkým oblečením
- Před pubertou není přirozený ochranný systém dětí ještě plně funkční, proto je nutné důsledně dbát na péči o pokožku, jelikož UV záření je velmi agresivní
- Velmi důležitý je pitný režim – pokud je dítko kojené, myslete na to, že musíte kojit o to častěji při vysokých teplotách (pokud by do toho mělo dítko například i průjem, tak je nezbytné podávat zároveň i kojeneckou vodu nebo rýžový odvar. Existují i speciální rehydratační roztoky, které jsou ale dost nedobré na chuť a děti je nepijí moc rády). Pokud je dítě větší, v letních měsících je nejlepší čistá voda či ředěné džusy z čerstvého ovoce či zeleniny – kupované džusy jsou plné cukru.
2 komentáře
Aneta
Dobrý den, paní doktorko, jaký opalovací krém byste doporučila pro 16m dítko? Děkuji.
MUDr. Tereza Sochorcová
Krásný den, já používám SPF 50 od firmy NAIF nebo Weledu, ale ten NAIF je ve spreji a i s minerálními filtry se moc hezky roztíral (není spolupráce:)). přeji krásný den