Vydáno: 13 března, 2023
Aktualizováno: 17 října, 2023

NEPOVINNÁ OČKOVÁNÍ

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví
13 března, 2023

Rozdělujeme dvě skupiny nepovinných očkování u dětí, je to dle úhrady očkování. Očkování proti rotavirovým infekcím  Rotavirové infekce patří mezi nejčastější příčinu akutních průjmových onemocnění v dětském věku a nejčastější příčinu hospitalizace u dětí z důvodu závažného průběhu průjmového onemocnění spojeného s rychlou dehydratací.Právě dehydratace se u malých dětí obáváme nejvíce. Proto se “očkuje” (dávám uvozovky,…

Rozdělujeme dvě skupiny nepovinných očkování u dětí, je to dle úhrady očkování.

  •  Očkování dobrovolná, ale hrazená ze zdravotního pojištění (očkování proti pneumokokům u kojenců, očkování proti lidským papilomavirům ve věku 13-14 let, očkování proti meningokokům)
  •  Očkování dobrovolná, nehrazená (hradí rodič dítěte)

Očkování proti rotavirovým infekcím 

Rotavirové infekce patří mezi nejčastější příčinu akutních průjmových onemocnění v dětském věku a nejčastější příčinu hospitalizace u dětí z důvodu závažného průběhu průjmového onemocnění spojeného s rychlou dehydratací.Právě dehydratace se u malých dětí obáváme nejvíce. Proto se “očkuje” (dávám uvozovky, jelikož se jedná o vakcínu na lžičku) už u nejmenších dětiček. 

Onemocnění proběhne obvykle pod obrazem „střevní chřipky“ s přechodným zvracením, průjmem, zvýšenou teplotou či s bolestmi břicha. Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění (k nákaze stačí jen několik virových částic, které jsou velmi odolné i vůči dezinfekčním prostředkům a dlouhodobě přetrvávají v zevním prostředí), vyskytuje se celoročně, s maximem výskytu na jaře a v zimě. Infekce má tendenci se vracet. 

Vakcinace proti rotavirovým infekcím chrání před závažným průběhem onemocnění. U očkovaných dětí pak proběhnou infekce jen s mírnými potížemi nebo zcela bezpříznakově. Ve státech, kde bylo zavedeno plošné očkování proti rotavirům (Rakousko, Austrálie, USA…), došlo k velmi výraznému poklesu hospitalizací či závažných průběhů včetně úmrtí. V ČR spadá vakcinace proti rotavirům mezi plošně nehrazená a dobrovolná očkování (vakcínu v případě zájmu o očkování hradí rodiče, kteří ale mohou většinou využít příspěvku na očkování od zdravotní pojišťovny, je nutno se informovat na konkrétní podmínky dané pojišťovny. 

Jsou k dispozici dva typy vakcín: Rotarix a RotaTeq, obě se podávají perorálně (tj. ústy na lžičce) ve formě sladkého roztoku.

  • celkově se podávají 2 dávky (od 6 týdnů do 24 týdnů)
  • 1. dávku lze podat od věku 6 týdnů, 2. dávku nejlépe do 16 týdnů, Rotateq jen do 12. týdne 

Očkování proti meningokokovým infekcím

Když se řekne meningokok, tak každý rodič zpozorní. Celý název bakterie je Neisseria meningitidis. Jde o zákeřnou bakterii, která může způsobit život ohrožující onemocnění. Naštěstí existuje účinná prevence těchto onemocnění – očkováním

Meningokoků existuje několik skupin, které označujeme písmeny – konkrétně A, B, C, Y, W135. V České republice se nejčastěji u kojenců objevuje meningokok skupiny B. Některé jiné skupiny se vyskytují nejvíce v jiných částech světa, proto se potom při cestování do cizích zemí konkrétně doporučuje očkování (informovat se před cestou!). Obecně ale nelze říci, kdo by se s kterou skupinou meningokoka mohl setkat. Vliv má i migrace obyvatel. 

Mnoho z nás jsou tzv “nosiči” této bakterie. Je přítomna na sliznici nosohltanu a nepůsobí žádné obtíže, tito nosiči většinou nikdy neonemocní. Tito lidé ale mohou být zdrojem pro někoho, kdo je zrovna “slabší”, neboli jeho obranyschopnost nefunguje na 100%. 

Imunita nejmenších dětí je “nejslabší”, imunitní buňky, které dostává miminko od maminky stále klesají a jeho vlastní imunita teprve “dozrává” a to trvá několik měsíců po narození. 

Z toho vyplývá, že čím je dítě mladší, tím je zranitelnější právě k závažným infekcím typu meningokok. 

Vyšší výskyt meningokokových onemocnění je pozorován nejméně do 4 let věku. Nejmenší děti by proto měly být preferovanou skupinou pro očkování. 

Meningokok je bakterie, na kterou máme účinná antibiotika, ale problém je, že se meningokok rychle množí a rychlostí blesku ničí orgány. Proto je nutné léčbu zahájit co nejdříve. 

Ale co je nejlepší a nejefektivnější – nechat dítě očkovat! Toto nazýváme primární prevencí. 

Nejvíce případů meningokokových onemocnění je v ČR způsobeno meningokokem typu B a C. 

  • Vakcína Bexero – proti meningokokovi skupiny B

Je určena pro děti od 2 měsíců. Od 1.ledna minulého roku je očkování hrazeno plně zdravotní pojišťovnou, pokud je očkování započnuto do 12 měsíců věku dítěte (dříve to bylo do půl roku). 

Odstup od předchozího a dalšího očkování musí být minimálně dva týdny. V době očkování není vhodné užívat antibiotika. Lehké nachlazení nebo rýma není kontraindikací očkování. 

Alespoň 1–2 hodiny před očkováním se doporučuje preventivně užít antipyretika – paracetamol (Panadol sirup nebo čípky). V doporučení stojí, že další dávku antipyretika podáme 6 a 12 hodin po očkování. Dále podáváme dle tělesné teploty, při teplotě nad 38°C.

Po očkování se mohou dostavit vyšší teploty, které spontánně vymizí do 1–2 dnů, podrážděnost, zarudnutí v místě vpichu, únava nebo bolest hlavy. (Stejně jako i u jiných očkování, Bexero dělá ve vyšším procentu teploty). 

  • Nimenrix – proti meningokokům ze skupiny A, C, W135 a Y

Děti mladší 6 měsíců se očkují dvěma dávkami, od 6 měsíců jednou dávkou. 

Pojišťovny hradí očkovací látku kojencům a dospívajícím, je-li očkování provedeno ve druhém roce života nebo ve 14 letech věku.

  • Menveo – Vakcína proti meningokokovým nákazám skupin A, C, W135 a Y je určena pro děti od dvou let věku a dospělé.

Očkuje je jednou dávkou. 

Pojišťovny hradí očkovací látku dospívajícím, je-li očkování provedeno ve 14 letech věku.

Očkování proti pneumokokovým infekcím

Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je kulovitá bakterie, která má na svém povrchu pouzdro složené z cukrů – polysacharidů. 

Podle složení tohoto obalu lze najít více než 100 podtypů bakterie, které se označují různými čísly a písmeny. 

Jednotlivé sérotypy se liší svým výskytem a dále schopností vyvolat onemocnění. Každý sérotyp pneumokoka je tedy jinak nebezpečný. 

Mezi celosvětově nejzávažnější patří sérotypy 19A a 3, které i nejčastěji vyvolávají pneumokokové onemocnění u nás v České republice (a zaměřuje se na ně očkováni).

Bakterie se přenáší kapénkami, a to od nemocného nebo bacilonosiče. Pneumokok je ale přítomen v nosohltanu až 60% populace. Těmto bacilonosičům nemusí způsobovat vůbec žádný problém.

Onemocnění, které pneumokok vyvolává, vzniká následkem oslabení imunity. 

Streptokok může způsobit vážné onemocnění jako je meningitida (zánět mozkových blan), sepse (otrava krve), zápal plic, a je jednou z častých příčin zánětu středního ucha u dětí❗️

❗️Jedinou účinnou ochranou proti nákaze je očkování. V České republice je od roku 2010 zavedeno doporučené hrazené očkování. 

  • Pro děti od 2 měsíců věku je k dispozici vakcína Synflorix (10valentní; tzn proti 10 kmenům nejčastějších pn) a Prevenar 13 (13valentní) a novinkou je 15valentni (tzn. proti 15 kmenům pneumokoka) Vaxneuvance. 
  • V České republice očkujeme od 9 týdnů života; poté ve 4. měsíci a poslední mezi 12. a 15. měsícem života. Pokud bylo miminko nedonošené; provede se očkování 3 dávkami v intervalech nejméně jednoho měsíce mezi dávkami a 4. Dávku podáváme nejdříve 6 měsíců po 3. dávce.
  • Očkování proti pneumokokům u dětí je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Děti mají nárok na úhradu nepovinného očkování, pokud jim byly všechny dávky vakcíny aplikovány do 7. měsíce a přeočkování bylo provedeno do 15. věku dítěte (tedy dle klasického schématu). Hrazené je též i očkování provedené po uplynutí těchto lhůt, pokud došlo k odložení aplikace jedné nebo více dávek z důvodu zdravotního stavu dítěte.

Plně hrazena je jen vakcína Synflorix, pokud si vyberete některou “lepší”, je nutné uhradit rozdíl v ceně vakcín v ambulanci PLDD.

Očkování proti klíšťové encefalitidě 

Klíšťová encefalitida je závažné virové onemocnění nervové soustavy, hlavním přenašečem v našich podmínkách je klíště obecné.

Na rozdíl od lymeské borreliózy neexistuje proti tomuto onemocnění kauzální lék. Proto je očkování základní preventivní opatření. Vakcínu je možné aplikovat již od 1 roku věku, obvykle doporučujeme zahájit očkování okolo 4-5 let věku dítěte. 

  • Základní očkovací schema se skládá ze 3 dávek podaných v průběhu 1 roku, dále následuje přeočkování jednou dávkou – poprvé po 3 letech a další každých 5 let. Jedinec je spolehlivě chráněn až po aplikaci 2. dávky.

! Pozor, čím je člověk starší, tím horší průběh klíšťové encefalitidy bývá, takže by na sebe rodiče a prarodiče neměli zapomínat. 

  • Měli by se očkovat všichni lidé, kteří žijí v rizikových oblastech či ti, kteří často chodí do přírody, sportují, pracují v lese, rybaří. 
  • Zdravotní pojišťovny přispívají na vakcínu všem věkovým skupinám, konkrétní sumu Vám sdělí praktický lékař či na infolince Vaší zdravotní pojišťovny. Proplacení příspěvku na očkování probíhá v jednotlivých pojišťovnách různým způsobem, proto doporučuji si ověřit aktuální podmínky přímo u zdravotní pojišťovny. Bez dokladu o zaplacení vakcíny a potvrzení o aplikaci očkování se ale u žádné z nich neobejdete (doklad vystaví PLDD). Od 50let je potom očkování plně hrazeno ze ZP.
  • Nespecifická prevence – vhodné oblečení, pevná obuv. Důležité je i použití repelentů (my používáme nontoxic repelent-Incognito Přírodní repelent ve spreji a funguje:))a prohlídka těla po návratu z přírody. Klíště několik hodin „chodí“ po kůži, než se přisaje. Správná technika a včasné vytažení přisátého klíštěte

Očkování proti papilomavirům

HPV je v současnosti nejčastější sexuálně přenosnou infekcí! Světová zdravotnická organizace vzrůstající výskyt HPV onemocnění považuje z epidemiologického hlediska za závažnější než epidemii HIV.

  • Lidské papilomaviry (zkratka HPV) jsou viry, které po infikování člověka mohou způsobit zhoubné nádorové bujení v oblasti genitálu, konečníku, hrtanu a dutiny ústní. Šíří se pohlavním stykem. 

Cílem primární prevence je zabránit nákaze infekcí HPV a následnému rozvoji onemocnění. Přenosu a infikování HPV šlo donedávna zabránit pouze sexuální abstinencí (tj. úplně nulovým sexuálním životem). Pozor! Přenos infekce HPV je možný i při nekoitálních aktivitách (orální sex, mazlení).

Pár let zpět došlo v primární prevenci k zásadnímu zlomu! A tím bylo objevení vakcíny proti HPV! 

  • Přes zavedené screeningové programy u žen je často karcinom děložního hrdla diagnostikován pozdě a jeho léčba je velmi obtížná a agresivní. ČR má bohužel jeden z nejvyšších výskytů rakoviny děložního hrdla v celé Evropě
  • Očkování je jedinou racionální a účinnou primární prevencí infekce HPV! Nejvyššího efektu lze dosáhnout, pokud očkujeme dívky a chlapce ještě před zahájením sexuálního života, tj. dříve, než se mohou s infekcí HPV setkat (nebereme v úvahu přenos při porodu, jelikož je velmi vzácný. Proto je očkování chlapců a děvčat mezi 13.-14. narozeninami hrazeno zdravotní pojišťovnou! 

Ale i očkování po zahájení sexuálního života přináší výrazné snížení rizika rozvoje některého z HPV onemocnění. Proto se neváhejte očkovat i později, i když musíte dostat o jednu dávku očkování navíc. 

  • Bivalentní vakcína Cervarix

Tato vakcína chrání před dvěma vysocerizikovými HPV typy 16 a 18. Pro dívky a chlapce mezi 13.-14.rokem jsou obě dávky zdarma, pokud se očkujete později je cena Cervarixu 6600 Kč (za obě dávky), řada zdravotních pojišťoven dává příspěvek. 

  • Kvadrivalentní vakcína Gardasil (dříve Silgard)

Tato vakcína chrání před čtyřmi HPV typy – dvěma vysoce rizikovými HPV typy 16 a 18 a dvěma nízkorizikovými HPV typy 6 a 11. Doplatek Gardasilu pro děti mezi 13-14.rokem je cca 1800Kč. 

  • Nonavalentní vakcína Gardasil 9

Vakcína byla vyvinuta s vysokou ochranou proti infekci HPV 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 a chorobám s nimi spojenými. Dokáže chránit před 90 % všech nádorů spojených s HPV infekcí. 

Tuto vakcínu bych volila. Sice je nejdražší, ale také opravdu nejlepší. Stejně jako další vakcíny je částečně hrazena pojišťovnou, ale i tak je doplatek pro rodiče cca 4000Kč (jedna dávka). 

Očkování proti planým neštovicím

Plané neštovice (varicella) patří k nejčastějším infekčním onemocněním na světě. Průběh nemoci je většinou nezávažný, někdy ale může dojít k těžkým komplikacím. V dospělosti je průběh varicelly často těžší a komplikovaný, u těhotných žen, které neštovice neprodělaly, je vysoké riziko poškození plodu, průběh nemoci je nebezpečný i pro jedince s těžší poruchou imunity. 

!Ale můžeme se proti neštovicím chránit – očkováním! 

  • Jedná se o „živou“ vakcínu
  • „Chickenpox parties“ – neboli cílené nakažení neštovicemi nedoporučuji! 
  • Očkování je v současnosti možné živou  vakcínou Varilrix (někdy název Varivax-jedná se o jiného výrobce), která je určena od 12 měsíců věku, aplikuje se ve dvou dávkách (měsíc od sebe). Cena dávky je cca 1800Kč (dle distributora, cena dohledána v září 2023)

🚫Kdo nemůže být očkovaný
Alergik na některou složku vakcíny
Pacient se závažným defektem buněčné imunity
Těhotná žena
Kojící žena 

❌Očkování odložte v případě probíhajícího horečnatého onemocnění

Kdo by se určitě měl očkovat! 
Děti s vážným onemocněním
Dospěli, dospívající, kteří neštovice neprodělali
Ženy, které plánuji miminko a neštovice neměly, nebo je měly mírné (mladým ženám plánujícím těhotenství doporučuji absolvovat odběr krve na titr protilátek. Min měsíc před plánovaným otěhotněním se nedá očkovat (z důvodu živé vakcíny), takže na to myslet dostatečně dopředu!)

! Já doporučuji očkovat všem dětem! Můj syn nyní také bude očkováni před nástupem do kolektivu.

  • Nevýhodou tohoto viru je, že i pokud nákaza neštovicemi proběhne mírně, zůstává virus v nervových zakončeních a v pozdějším věku se může se kdykoliv projevit jako „pásový opar“ (lat. herpes zoster), s tím souvisí i výhoda očkovat (viz níže)
  • 👍Výhody očkování
  • Dítě je chráněno před komplikacemi onemocnění, nikdy nemůžeme dopředu říct, jaký bude průběh onemocnění 
  • Víme, že je dítě chráněno a nyní před dovolenou, narozením druhého dítěte apod neštovice nechytí 
  • Pokud prokazatelně neměla neštovice mladá žena a titr protilátek je nízký, tak při absolvování očkování včas před otěhotněním ochrání své nenarozené dítě od vrozených neštovic, které mohou mít fatální následky 
  • Bohužel se proti pásovému oparu sice můžeme chránit v dospělosti očkováním, očkovací látka je, i když má často výpadky, je drahá a mnoho lidí si ji nechce dávat (vakcíny Shingrix, doporučováno je od 50 let věku) 
  • Výskyt pásového oparu po očkování je 4–10× nižší než po přirozeném onemocnění
  • Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje zařazení vakcíny proti varicele do očkovacích kalendářů více zemí 
  • Ochrana vyvolaná vakcínou je pro všechny výše uvedené důvody bezpochyby výhodnější než přirozené nakažení

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Komentáře

Zanechte první komentář

Podobné články

KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA – očkovat?

Klíšťová meningoencefalitida (KME) Je to infekční virové onemocnění, které postihuje mozek a mozkové obaly (často se potkáme s označením “záněť mozkových blan”, ten však může…...

21 února, 2023
MUDr. Tereza Sochorcová
Klistova encefalitida

POVINNÁ OČKOVÁNÍ U DĚTÍ

Hexavakcína je kombinovaná očkovací látka, která umožňuje očkování novorozence proti šesti nemocem najednou. V jediné vakcíně jsou obsaženy látky proti dětské obrně, tetanu, záškrtu, černému…...

8 února, 2023
MUDr. Tereza Sochorcová
očkování

PLANÉ NEŠTOVICE – OČKOVÁNÍ

👉Plané neštovice jsou infekční onemocnění, která se dá preventovat bezpečným očkováním 👉U nás nepovinné očkování  👉Jedná se o "živou" vakcínu🥳„Chickenpox parties“ - neboli cílené nakažení…...

27 ledna, 2023
MUDr. Tereza Sochorcová