Vydáno: 8 ledna, 2020
Aktualizováno: 7 března, 2024

Moučnivka (soor) u dětí – vše, co potřebujete vědět

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví
8 ledna, 2020

Moučnivka u dětí, odborně orální kandidóza  nebo soor, je stav, který může u rodičů vyvolávat obavy a nejistotu. Toto plísňové onemocnění se projevuje bílými povlaky v ústech, připomínajícími tvaroh nebo mouku.

Moučnivka u dětí, odborně orální kandidóza  nebo soor, je stav, který může u rodičů vyvolávat obavy a nejistotu. Toto plísňové onemocnění se projevuje bílými povlaky v ústech, připomínajícími tvaroh nebo mouku.

Přestože přítomnost Candidy v těle je běžná, její přemnožení může vést k nepříjemným symptomům. V tomto článku se společně podíváme na příčiny, projevy a způsoby léčby moučnivky. Řekneme si také, co dělat, když se moučnivka neustále vrací.

Co to je moučnivka u dětí?

Moučnivka je plísňové onemocnění způsobené nejčastěji kvasinkami druhu Candida albicans. Nejčastěji se toto onemocnění vyskytuje u nejmenších dětí (především do dvou měsíců věku), jelikož je jejich imunitní systém nevyzrálý a protilátky od maminky již začínají klesat.

Candida se v těle každého z nás vyskytuje běžně, její přemnožení však dokáže potrápit. Přemnožení se projeví hlavně na kůži a sliznicích.

Kvasinka se množí, když má k tomu vhodné podmínky.

💡 Candida je nebezpečná pouze při výrazném přemnožení – a to pouze u lidí s významnou vrozenou poruchou imunitního systému.

Jaké má moučnivka u dětí příčiny?

Nejčastějším důvodem, proč se tato nemoc u malého pacienta objeví, je kvasinková infekce, kterou jeho maminka trpěla v těhotenství (a třeba o ní ani nevěděla).

Dalším častým důvodem je i užívání antibiotik těhotnou nebo kojící maminkou.

Antibiotika obecně zabíjí “zlé”, ale bohužel i ty “dobré” bakterie, takže mají kvasinky příležitost se vesele množit.

💡 Jezte zdravě a nekonzumujte příliš mnoho cukru, který je potravou pro kvasinky. Naopak jogurty, probiotické nápoje a podmáslí jsou skvělým zdrojem prospěšných bakterií.

Jak se moučnivka u dětí projevuje?

Hlavním projevem moučnivky jsou mléčně bílé povlaky na ústní sliznici, jazyku a patře. Tyto povlaky svým vzhledem připomínají tvaroh, nebo rozsypanou namočenou mouku.

Ložiska jsou pevně přichycena ke sliznici a nedají se snadno mechanicky odstranit. Po odstranění sliznice často krvácí. Tak moučnivku odlišíme od zbytků mléka po kojení. Mléko z jazyka nebo sliznic pusinky setřete velmi snadno.

Při masivní moučnivce začne dítě odmítat krmení, jelikož zřejmě pociťuje bolest při sání. Dítě je pak i zvýšeně plačtivé.

Co dělat, když se moučnivka neustále vrací?

To, že se moučnivka

  • neustále vrací
  • dlouho trvá
  • léčba je zcela bez efektu

je z 99% způsobena tím, že maminky zapomenou, že při kojení jsou z pusinky děťátka infikovány i jejich bradavky, stejně tak dudlíkylahvičky a dochází k bludnému kruhu předávání si “bacilů”.

💡 Měli byste ošetřovat bradavky před a po každém kojení. Pravidelně také sterilizujte všechny lahvičky, dudlíky a hračky, které si miminko strká do úst.

Jak se moučnivka u dětí léčí?

Moučnivka se léčí pomocí antimykotických (tj. protiplísňových) přípravků (roztoky, masti a tyčinky).

Řada lékařů u nás nedá dopustit na použití genciánové violeti (fialová vodička), já ji však nedoporučuji. Některé země ji již zcela pro tyto účely zakázaly. Bezpečné použití řada studii zpochybnila.

Zvláště když na trhu existují lepší možnosti léčby, není důvod se k nim nepřiklonit.

Mezi ty volně prodejné se řadí:

Výborný je také Infectosoor Mundgel, který bohužel na našem trhu nenalezneme, ale je poměrně lehce dostupný v zahraničních e-shopech. Je sice dražší, než přípravky u nás, výhodou je ale nejen dobrý a rychlý efekt léčby, ale také jeho nasládlá chuť. Ostatní preparáty mají totiž kvůli účinné látce chuť výrazně hořkou.

💡 Léčba by měla pokračovat ještě 48 hodin po vymizení příznaků.

Čím moučnivku neléčit?

Geniciánová violeť (fialová vodička)

  • některé země ji již zcela pro tyto účely zakázaly
  • bezpečné použití řada studii zpochybnila

Tablety s obsahem antimykotik

Pokud Vám někdo doporučí použít perorální tablety s obsahem antimykotik (např. vaginální tablety pro vaginální kandidóze) – rozhodně to nedělejte!

Můžete se doslechnout o:

  • drcení perorálních tablet, smíchání drti s vodou, aplikování na sliznici
  • podávání tablet s obsahem klotrimazolu orálně (k vycucání)

💡 Tyto postupy jsou zcela – non lege artis – tedy zakázané!

Jak moučnivce u dětí předcházet?

  • K prevenci kvasinkových infekcí je velmi vhodné během těhotenství a při kojení užívání preparátů s lactobacilemprobiotik. Starší děti mohou využít i orální probiotika, u malých dětí rozhodně nedoporučuji!
  • Pokud se u Vás během těhotenství objeví výtok nebo jakákoliv kvasinková infekce, je třeba tento problém důsledně léčit.
  • Prevencí po porodu je pak správné ošetřování prsních bradavek kojící matky. Zvláčňujte je preparáty s lanolínem a dodržujte hygienické zásady.
  • Další důležitou věcí je správná technika přikládání k prsu. Přikládejte prs tak, aby nevznikaly na bradavkách ragády (malé trhlinky na bradavkách). Ty mohou být vstupní bránou infekce.
  • U dětí krmených z lahve je zásadní důsledné vyvařování lahví a dudlíku a dodržování doby varu (20 minut).

Závěr

Moučnivka u dětí může být pro rodiče stresující záležitostí, ale je důležité si uvědomit, že s trochou péče a správným přístupem je plně léčitelná. Většina případů moučnivky je přímým důsledkem přirozených procesů v těle a interakcí s naším okolím.

S několika jednoduchými změnami ve vašem denním režimu a dodržováním klíčových rad můžete výrazně snížit riziko jejího vzniku i opakování:

  • posilujte imunitu a snažte se neužívat antibiotika, pokud to nebude nezbytně nutné
  • nepijte mnoho kávy a čaje
  • omývejte často hračky a další předměty, které si miminko s oblibou dává do pusinky
  • sterilizujte a omývejte dudlíky a lahvičky

Pokud se moučnivka objeví, nebojte se vyhledat pomoc. Moderní medicína nabízí širokou škálu bezpečných a účinných léčebných metod.

Doufám, že jste v článku našli užitečné informace a budu se těšit zase u dalšího článku!

Vaše Tereza

Zdroje

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Připojte se k nám na Facebooku

Moučnivka se projevuje mléčně bílými povlaky, které jsou pevně přichyceny ke sliznici a nedají se snadno odstranit, na rozdíl od zbytků mléka, které lze snadno setřít.

U většiny dětí je moučnivka mírným onemocněním, které se dá dobře léčit. Pokud se však příznaky nezlepšují nebo pokud má dítě oslabený imunitní systém, je důležité obrátit se na lékaře.

Prevence zahrnuje užívání probiotik během těhotenství a kojení, správnou hygienu a ošetřování prsních bradavek, důsledné vyvařování lahví a dudlíků, a minimalizaci konzumace cukrů, které podporují růst kvasinek.

Komentáře

Zanechte první komentář

Podobné články

Svrab u dětí – vše, co potřebujete vědět

Svrab je velmi nepříjemné a vysoce nakažlivé onemocnění kůže, které postihuje často právě děti. Projevuje se silným svěděním, vyrážkou a pupínky. V tomto článku se…...

30 ledna, 2024
MUDr. Tereza Sochorcová
svrab

Proč je spánek pro vývoj dětí tak důležitý?

Spánek je základním lidským procesem a potřebou, která nás provází a ovlivňuje během celého života. A to hned na několika úrovních. V dětském věku je…...

4 ledna, 2024
MUDr. Tereza Sochorcová
spánek u dětí

NOVOROZENECKÝ SCREENING – NOVINKY

Novorozenecký screening probíhá standardně ve věku 48–72 hodin života novorozence, proto u drtivé většiny novorozených dětí proběhne ještě v rámci hospitalizace na novorozeneckém oddělení. U…...

31 března, 2023
MUDr. Tereza Sochorcová