Vydáno: 7 října, 2020
Aktualizováno: 20 prosince, 2020

MONITOR DECHU – MÁ SMYSL?

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví
7 října, 2020

Jsem si jistá, že by každá maminka pro bezpečí svého miminka udělala maximum. Přípravy na miminko jsou u každé maminky důkladné, ve velkém nakupují krásné oblečení, plenečky, postýlku, kočárek... Ale co můžeme domů pořídit, abychom především sobě ušetřili starosti, zda je miminko v pořádku?  Myslím, tedy spíše doufám, že všechny maminky slyší nejpozději v porodnici…

Jsem si jistá, že by každá maminka pro bezpečí svého miminka udělala maximum. Přípravy na miminko jsou u každé maminky důkladné, ve velkém nakupují krásné oblečení, plenečky, postýlku, kočárek… Ale co můžeme domů pořídit, abychom především sobě ušetřili starosti, zda je miminko v pořádku? 

Myslím, tedy spíše doufám, že všechny maminky slyší nejpozději v porodnici z úst zdravotníků o tzv. SIDS syndromu

Nebudu zde znovu psát o SIDSu, jelikož článeček speciálně o něm najdete zde: https://www.lecimdeti.cz/syndrom-nahleho-umrti-kojence/ (pokud jste ho ještě nečetli, tak poprosím, abyste se k němu vrátili (zde předpokládám, že mé články občas čte i nějaký tatínek, proto to měkké i:)), k tématu Monitory dechu je zásadní).

Nechci vás rozhodně strašit statistikami – jen pro vaši představu. SIDS syndromu ročně v České republice podlehne asi 25 dětí. Téměř všechna úmrtí způsobená SIDS syndromem nastávají bez jakéhokoliv varování nebo příznaků v době spánku. Syndromu se nedá nijak kauzálně zabránit, neznáme totiž ani jeho přesnou příčinu, i když existuje několik teorii a je popsána řada rizikových faktorů. 

Nicméně sama za sebe dám obě ruce do ohně za to, že nejlepší co můžeme pro zabránění náhlého úmrtí novorozence udělat, je striktně dodržovat preventivní opatření. K těm nejdůležitějším patří i pořízení monitoru dechu.

Ale pozor! Samozřejmě nesmíme zapomínat ani na další důležitá preventivní opatření, která jsou zmíněny ve výše uvedeném článku. V některých článcích se dočtete, že monitor dechu nesnižuje velkou mírou výskyt SIDS syndromu. Jsem však přesvědčena o tom, že monitor dechu má velký význam. Jednak můžeme při prvním vynechání dechového cyklu ihned jednat, což zvyšuje možnost záchrany miminka. Také je nutno myslet na to, že miminko není ohroženo pouze SIDS syndromem, nýbrž existuje mnoho zdravotních potíží nebo dokonce konkrétních nemocí, při kterých může dojít k tzv apnoe (=chvilková zástava dechu). Miminka po narození nemají ještě spolehlivě vyvinuto dechové centrum v prodloužené míše, proto k apnoickým pauzám může dojít s daleko větší pravděpodobností než u dospělých. Apnoe, která trvá delší dobu, může být příčinou náhlého a neočekávaného úmrtí kojence. Může být doprovázena poklesem srdečního tepu, zvýšením hladiny oxidu uhlíku v krvi a je zde riziko utlumení dechového centra.

Řada nemocí srdíčka se může projevit právě poruchami dechu, protože bez činnosti srdce samozřejmě plíce pracovat nemohou. Okysličená krev se nemůže “šířit” tělem. 

Co je to monitor dechu a jak vlastně pracuje?

Monitory dechu se proto v poslední době stávají velmi oblíbeným pomocníkem všech maminek. Zalouženě. Na rozdíl od známých klasických chůviček nehlídají pláč a probuzení dítěte, ale starají se o jeho správné a bezproblémové dýchání během spánku.

nuvita monitor dechu
media 3756790

Citlivé senzory monitoru dechu trvale snímají pohyby dítěte a zvládnou zachytit i nepatrné zvedání hrudníku, tím kontrolují jeho životní funkce. Pokud dojde k nějakému výkyvu, tj. změní se frekvence dýchání, nebo se snad dech úplně zastaví, přístroj po několika sekundách spustí alarm. Většina přístrojů před poplachem začne vydávat lehké vibrace, díky kterým se novorozenec většinou lekne a znovu se nadechne (úplně přesně – pokud se dechová akce zastaví na více než 20 sekund nebo pokud dechová frekvence poklesne pod 10 nádechů za minutu, alarm se zapne). Zdravý novorozenec dýchá v klidu asi čtyřicet vdechů a výdechů za minutu. Postupně se dechová frekvence zpomaluje. Větší dítě a dospělý vdechne zhruba šestnáctkrát za minutu.

babysense 13 babysense 5 ilu

My jsme v nemocnici monitory dechu zpočátku používali jen u předčasně narozených dětí, ale nyní na nich spinkají úplně všechna miminka, která jsou u nás hospitalizována. 

Častým mýtem bývá to, že monitory vyzařují radiofrekvenční záření a interferují s ostatní elektronikou ve vaší domácnosti. A jsou tak pro miminko i pro ostatní členy domácnosti nebezpečné. Ani jedno z těchto tvrzení není pravdivé. Tedy samozřejmě pokud vyberete kvalitní monitor! Dbejte na to, aby měl přístroj zdravotnickou certifikaci. Dobře zvolenému přístroji by tak neměl chybět hlasitý alarm, kvalitní senzory a dobrá řídicí jednotka.

Je jasné, že tohle je věc, z které dítě “vyroste”, potom bychom ji rádi prodali, což se také často děje na maminkovských fórech. Nicméně právě tohle je velká chyba. Každý monitor je nutné pravidelně kalibrovat a dle nejnovějších technických analýz monitory dechu správně fungují maximálně 2 roky. 

Monitory, které je možné si zapůjčit např v porodnici procházejí pravidelně po vrácení kalibrací u specializované firmy. Špatně nastavený nebo dlouho používaný přístroj hlásí jak falešně negativně, tak falešně pozitivně. Buď nás tedy příliš straší, nebo naopak neukazuje nic. (Doporučuji si monitor zapojit již v klidu před příchodem z porodnice. Zkusit ho dát POD vhodnou matraci, zapnout a odstoupit od postýlky).

Na co je nutné myslet při výběru vhodného monitoru? 

Vyrábí se monitory deskové, plenkové a kombinované.

Pokud má vaše dítě pevně určená místa pro spánek, hodí se vám spíše deskový monitor dechu. Mobilnější variantu představuje monitor na plenku, který ale může zavazet a má i jiné nevýhody (snímá spíše jen břišní typ dýchání). Rozhodujte se podle toho, kolik dětí chcete hlídat, kde většinou spí a zda patří mezi akčnější nebo klidnější miminka.

mo

Při zvolení deskového monitoru se rozhodněte, kolik potřebujete do domácnosti snímacích desek. Pro hlídání dítěte přes noc v postýlce vám stačí jedna. Druhá se může hodit například do kočárku nebo pro rozšíření snímací plochy, což v běžné postýlce skutečně není potřeba.

Hlavním úkolem monitoru je hlídat správnou frekvenci dechu. Můžete si ale také zvolit přístroj, který kromě toho měří například tělesnou teplotu nebo průběžně sbírá a vyhodnocuje data o spánku. 

Je velká škoda, že se v České republice neprodávají speciální “ponožky”, které nám kontinuálně měří okysličení krve dítěte. Tuto vychytávku sežete jen v zahraniči nebo na internetu (orientačně je cca kolem 10 tisíc korun). Běžně se prodává například v Německu.

Jak jsem psala již výše, vždy se zaměřte na certifikaci monitoru!Pokud přístroj nemá příslušnou zdravotní certifikaci, nemůže být považován za zdravotnickou pomůcku, ale pouze za hlídací zařízení.

Jak dlouho monitor dechu používat? 

Přístroj je vhodné používat u novorozenců od jejich narození do zhruba jednoho roku. Čerstvě narozená miminka nemusí mít zcela vyvinuté dechové centrum v mozku a kvůli tomu hrozí spánková apnoe, která způsobuje zástavu dechu ve spánku. Tohle riziko většinou po prvním roce života mizí a monitor dechu už není potřeba.

Co se týče použití v kočárku, je třeba pamatovat na to, že monitor funguje pouze v okamžiku, kdy stojí na místě. Za jízdy by mohlo dojít k nepřesnému měření kvůli pohybu a celkovém “drncání” kočárku.

Z toho, co znám z praxe v naší nemocnici, pediatrických knih a z doporučení pediatrických společností napříč celou planetou velmi doporučuji všem maminkám si svůj monitor dechu domů pořídit. Je to větší investice, ale myslím si, že v porovnání s tím, kolik peněz investujeme do oblečků a doplňků je tato investice do praktické a užitečné věcičky zanedbatelná. 

Jsem si jistá, že díky monitoru dechu může každá maminky klidněji spát, když nemusí několikrát za noc vstávat a kontrolovat, zda dítě dýchá. V noci pouze podvědomě uvidí probliknout kontrolku na přístroji a ví, že je dítě v bezpečí a chráněno. Až budu mít vlastní mimčo, tak si monitor rozhodně pořídím. Stejně by to udělala i moje maminka, kdyby tehdy taková možnost existovala.

Pokud byste se pro monitor dechu rozhodly, moc doporučuji níže uvedený, používá ho 90% porodnic a dětských oddělení v celé Evropě. Sama bych si ho pro své miminko určitě pořídila. Můžete využít slevového kódu, který je pro “fanoušky” blogu. Klidně i věnujte svým kamarádkám. Není to spolupráce, je to malinká pozornost maminkám, které sledují můj blog lecimdeti.cz

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Připojte se k nám na Facebooku

Podobné články

Svrab u dětí – vše, co potřebujete vědět

Svrab je velmi nepříjemné a vysoce nakažlivé onemocnění kůže, které postihuje často právě děti. Projevuje se silným svěděním, vyrážkou a pupínky. V tomto článku se…...

30 ledna, 2024
MUDr. Tereza Sochorcová
svrab

Proč je spánek pro vývoj dětí tak důležitý?

Spánek je základním lidským procesem a potřebou, která nás provází a ovlivňuje během celého života. A to hned na několika úrovních. V dětském věku je…...

4 ledna, 2024
MUDr. Tereza Sochorcová
spánek u dětí

NOVOROZENECKÝ SCREENING – NOVINKY

Novorozenecký screening probíhá standardně ve věku 48–72 hodin života novorozence, proto u drtivé většiny novorozených dětí proběhne ještě v rámci hospitalizace na novorozeneckém oddělení. U…...

31 března, 2023
MUDr. Tereza Sochorcová