Vydáno: 16 července, 2020
Aktualizováno: 23 října, 2023

METODA BLW – “DÍTĚTEM VEDENÉ ODSTAVOVÁNÍ”

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví
16 července, 2020

Dnes čím dál populárnější, ale kontroverzní metoda BLW - baby lead weaning je založeno na tom, že dítě není rodiči krmeno, ale jí samo - rukama nebo lžičkou, ale také jen to, co si samo vybere. Dle zastánců BLW metody je dítě zcela svobodné a to i v tom, kdy a jaké potraviny začne jíst.…

Dnes čím dál populárnější, ale kontroverzní metoda BLW – baby lead weaning je založeno na tom, že dítě není rodiči krmeno, ale jí samo – rukama nebo lžičkou, ale také jen to, co si samo vybere. Dle zastánců BLW metody je dítě zcela svobodné a to i v tom, kdy a jaké potraviny začne jíst.

Pod tento příspěvek přidám odkaz na celý článek, který najdete na www.prozeny.cz

Co je to BLW?

Tak jako pravděpodobně všechny alternativní směry mají ve společnosti své příznice i odpůrce, metoda BLW není výjimkou. 
Myslím si, že i medicína začíná být mnohem méně direktivní a spousta odborníků dokonce doporučuje přidat i alternativní přístup pokud čistě evidence-based přístupy nefugují.
Z mého pohledu nemůžeme jednoznačně ve všech případech říci, zda je dítětem vedené odstavování pro naše ratolesti vhodné či nikoliv. Protože stejně jako např u vegetariánství primárně záleží na tom, jak moc o dané metodě víme, dodržujeme doporučené zásady a především jestli si hlídáme příjem důležitých živin. 
Protože dětský věk (dle mnoha studii prvních 1000dní života) je pro další vývoj klíčový,  mělo by být složení a rozmanitost stravy dítěte prioritou každého rodiče. 

Dle doporučení pediatrických společností zavádíme příkrmy nejdříve od 4. měsíce a nejpozději do 6.měsíce věku, samotné mléko totiž přestává krýt požadavky na energii a složení stravy, chyběly by tedy nutné mikronutrienty (vitamíny, minerály). Nahrazujeme vždy některou z dávek mléka (UM či MM) jednosložkovými mixovaný příkrmy a postupně přidáváme více druhů potravin, které kombinujeme. 

Kdy zavádět BLW?

Zde je rozdíl s metodou BLW, kde se doporučuje začít až kolem půl roku. Hlavní podmínkou je, aby bylo dítě adekvátně psychomotoricky připravené. Co tím myslíme? Dětátko musí kontrolovat pohyby hlavičkou, sedět s oporou v židličce a být schopno tzv pinzetového úchopu mezi palcem a ukazovákem a dát si kousky potravy do pusinky. Některá miminka jistě sedí např až kolem devátého měsíce, proto apeluji, aby rodiče, kteří mají zájem o zavedení této metody opravdu počkali  na “pravý čas”. 

Jak nesmí dítě jíst?


Dítě by nikdy nemělo jíst vleže na zádech či v autosedačce, nebo bez dozoru – mohlo by dojít k tzv aspiraci potravy a následnému dušení! Dbáme na to, aby sedělo ve vzpřímené poloze, abychom zamezili častému gastroesofageálnímu refluxu a mohl eventuelně i zafungovat vypuzovací reflex, kdyby dítě potravu aspirovalo (vdechlo). Kousky potravy, které dítěti nabízíme musí být adekvátní velikost a konzistence, např oříšky, kukuřice či hrášek nebudou pro začátek tou správnou volbou! Proto se mi tato metoda zdá nebezpečná pokud jmenovaná opatření rodiče berou na lehkou váhu. 
Jako pozitivum metody musím zmínit sociální aspekt, kdy se dítě brzy účastní společenského stolování s rodinou. Ať chceme nebo ne, dítě kopíruje zvyky svých rodičů, proto i zde právě oni určují, zda je metoda ku prospěchu či naopak.

Rodina se musí stravovat zdravě a vyváženě, tzn. nekonzumuje žádná příliš tučná, kořeněná, sladká či průmyslově zpracovaná jídla. Pokrmy pro dítě nesolíme a do jednoho roku nepřidáváme ani med!!!!! Držíme se při výběru potravin toho, co bychom podávali v klasických mixovaných příkrmech – všechny druhy zeleniny, libové maso, mléčné výrobky. Vyhýbáme se zcela uzeninám, plísňovým sýrům či mořským plodům. 
Dle některých průzkumů děti “odstavené od mléka na této metodě” se později stravují uvědoměleji a zdravěji. Tedy pokud se jim doma dostane adekvátního příkladu. Jako pozitivum vnímám také to, že u krmení dětí lžičkou často dochází k tomu, že vlivem maminkami vedeného krmení často dochází ke zbytečnému překrmování dětí a základ pro budoucí obezitu či dokonce metabolický syndrom je na světě. Pokud papá dítě samo, i si samo určí, kdy je dostatečně syté. 

Zde ale pozor! Dítě musí pro tuto metodu dobře prospívat (tedy v růstovém i hmotnostním grafu růst). Rozhodně nedoporučuji zavádět BLW pokud je dítě předčasně narozené, PMV vázne, nebo má dokonce některou z forem neuromuskulárního onemocnění! Pokud víme o alergii či intoleranci na některé potraviny, nikdy se nesnažíme tuto “nedostatečnost” zlomit tím, že mu dané potraviny podáváme!! 

článek je zde

 

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Podobné články

Barefoot nebo “klasická” obuv pro děti?

Ruku v ruce s prvními krůčky děťátka jde také výběr prvních botiček. V dnešní době máme (ne)výhodu v obrovském sortimentu zboží a výběr se tak…...

2 dubna, 2024
MUDr. Tereza Sochorcová
barefoot

Dětská kůže – v čem je jiná?

Dětská kůže je citlivá a péče o ni má svá specifika. V tomto článku se na ně zaměřím. Nejprve se podíváme na to, jaké funkce…...

18 ledna, 2024
MUDr. Tereza Sochorcová
detska kuze