Bohužel NE vždy tomu tak je, i když nás tím média a nejbližší neustále “krmí”.
Následující článek je skvělou prací paní Mgr. Lucie Miškóciové, budoucí maminky a dětské psycholožky v jedné osobě! Jsem neskutečně ráda, že můžu oznámit, že tato sympatická bytůstka a zapálená odbornice ve svém oboru je součástí našeho týmu!! Největší novinka posledních měsíců ze které jsem naprosto nadšená!! Nebojte se, brzy se dozvíte, kde si objednat termín konzultace pro sebe jako maminku či pro Vaše dítko!! Sledujte náš web! Krásné léto – Tereza Filová
Mateřství – nejkrásnější období v životě ženy?
Často se o těhotenství a mateřství mluví jako o nejkrásnějším období v životě ženy. Ale je tomu skutečně tak? Pro někoho ano, pro někoho ne. Jsou i ženy – a není jich málo – které toto „nejkrásnější období“ prožívají spíše jako noční můru. Alespoň jeho část.
Jedna z pěti žen zažije v těhotenství nebo po porodu psychické obtíže. Může se jednat o úzkosti, deprese nebo poporodní psychózu. Krátkodobé zhoršení nálady po porodu pak popisuje až 80 % žen. Role matky přináší mnoho změn po fyzické, psychické i sociální stránce a kolísání emocí je naprosto přirozené. Šestinedělí je často jako jízda na horské dráze. Pokud jsou však nepříjemné emoce příliš silné, přetrvávají delší dobu, objevuje se nespavost, nechutenství, ztráta zájmu o cokoli nebo problém dítě přijmout, je načase vyhledat pomoc.
Pomoci vám může:
- Praktický lékař
- Psychiatr
- Psycholog, psychoterapeut
- Krizové centrum
Praktický lékař vás většinou zná již delší dobu, vy znáte jeho a máte k němu důvěru. Říct si o pomoc svému „obvoďákovi“ bývá pro maminky nejsnazší. Praktický lékař vás vyslechne, podpoří, může sám předepsat šetrná antidepresiva a případně odkázat na další odborníky.
Odhodlat se k návštěvě psychiatra je pro mnoho lidí těžké. I když už to není zdaleka takové stigma jako v minulosti, bohužel stále nebereme vyhledání odborníka na duši stejně jako třeba návštěvu odborníka na klouby. Překonat zábrany však stojí za to. Psychiatr se na problematiku úzkostí, depresí a psychóz specializuje, dokáže lépe zacílit léčbu tak, aby byla skutečně účinná a trvala co nejkratší dobu.
Nevýhodou psychiatra je, že má na pacienta vyhrazeno 10-30 minut a návštěvy nejsou natolik časté, abyste mohli hlouběji propátrat příčiny stavu a popovídat si o všem, co vás trápí. K tomu slouží psycholog nebo psychoterapeut. Tito odborníci pracují buďto takzvaně „na pojišťovnu“ anebo „na přímou platbu“. U psychologa „na pojišťovnu“ nic neplatíte, služba je hrazena ze zdravotního pojištění. Často však mají delší (až několikaměsíční) čekací doby. Pokud jste ochotni zaplatit si sezení sami (ve Zlínském kraji průměrně 700 Kč/50 minut), dočkáte se u psychologa „na přímou platbu“ kratší objednací doby – většinou vám najde termín do týdne. Výhodou je také to, že o vás nevede žádnou dokumentaci, nemusí se zpovídat pojišťovně a je jen na vaší domluvě, jak dlouho a v jaké podobě bude spolupráce probíhat.
Pokud jste v akutní krizi a potřebujete pomoc ihned, řešením je návštěva krizového centra. Funguje nonstop a bez objednávek. Nejbližší krizové centrum je ve Fakultní nemocnici Bohunice v Brně. Jeho součástí je i krizová Linka naděje (tel. 547 212 333), kterou obsluhují psychologové a zkušené zdravotní sestry s psychiatrickou specializací.
Uvedené formy pomoci samozřejmě můžete zkombinovat. Hlavně v tom nebuďte samy! Nebojte se o problémech mluvit se svým okolím. Svěřte se osobě, které důvěřujete, která vás vyslechne a nebude soudit. Třeba zjistíte, že ve svém okolí máte ženu, která si prošla nebo prochází tím samým. O psychických potížích se tolik nemluví a už vůbec ne v souvislosti s těhotenstvím a mateřstvím. Z okolí, médií i sociálních sítí dostáváme informace, jak bychom měly být šťastné, užívat si to a dítě milovat od první chvíle, kdy ho spatříme – anebo dokonce od chvíle, kdy spatříme dvě čárky na těhotenském testu. Často to ale tak jednoduché není.
Mnohým maminkám brání ve vyhledání pomoci kromě pocitu selhání také obava z braní léků. Jednak léky nejsou nutné vždy, jednak v dnešní době existují účinné léky, které jsou bezpečné i v těhotenství nebo při kojení. Jak mi potvrdilo několik psychiatrů – pro dítě je mnohem lepší dostat prostřednictvím těla matky slabou dávku léku než silnou dávku stresových hormonů, které se matce bez léků vylučují.
Někdy pomůže už jen vědomí, že v tom nejste samy. Mrkněte na stránky www.usmevmamy.cz , kde si mimo jiné můžete přečíst příběhy žen s podobnou zkušeností. Úsměv mámy je skvělá iniciativa podporující šťastné mateřství, mají i FB stránky (Úsměv mámy) a pořádají otevřená setkání žen v různých městech.
Pokud si těhotenství a mateřství stoprocentně užíváte a psychické potíže se vás netýkají, je to skvělé. Zkuste však, prosím, být chápavé k ženám, které to mají jinak. Reakce okolí v nich mohou posílit výčitky svědomí i pocity selhání. A pokud si to moc neužíváte – nebojte se, bude líp. Pomoc existuje a vše má řešení. Držím palce!
Mgr. Lucie Miškóciová
FB: Lucie Miškóciová – psycholog
1 komentář
MUDr. Tereza Filová
Moc děkuji!