Co je to vlastně kašel?
Nutno konstatovat, že kombinace kašel a dítě znamená, že se moc nevyspíte…Bohužel. Ale jak vzniká, jaké máme druhy, co proti němu dělat a jak mu předcházet?
Kašel není onemocnění, ale příznak! Je to důmyslný obranný mechanismus našeho těla, který pomáhá k čištění dýchacích cest od všech nečistot, hlenu, případně cizích těles. Tento reflex vzniká podrážděním receptorů (mechanicky nebo chemicky) ve sliznici dýchacích cest.
Reflex kašle je přítomen a funkční již u novorozenců!!
Mezi příčiny kašle se řadí: infekce dýchacích cest, alergie, vdechnutí cizího předmětu a nesmíme zapomenout na kouření v domácnosti. Kašel bývá zpravidla horší ráno a v noci.
Jen tak pro zajímavost: dle nejedné statistiky i zdravé dítě zakašle běžně až 11× za 24 hodin!! Proto není nutné hned při prvním odkašlání panikařit.
- Kašel umějí starší děti a dospělí vůlí krátce potlačit a libovolně vůlí vyvolat a opakovat.
- Kojenci a děti do věku asi tří let kašel vůlí ovládat nedovedou.
- Děti ve věku od tří do asi šesti let dovedou kašel vůlí vyvolat, ale ne potlačit.
Kašel můžeme rozdělit z hlediska trvání na akutní a chronický.
Akutní kašel trvá do 4 týdnů, chronický nad 4 týdny. I u nekomplikované virové infekce v horních cestách dýchacích může kašel trvat až 3 týdny. Proto nemá smysl se unáhlovat s vyšetřením dítěte, které není ve špatném stavu (není dušné) např. po 2 dnech. Lékař nedokáže průběh kašle urychlit. Na druhou stranu, pokud se běžně doporučeným postupem nezlepšuje stav dítěte do týdne (neustupují teploty, kašel je urputný, dítě kašle prudce i v noci, je zchvácené…), je vhodné lékaře kontaktovat a poradit se o dalším diagnostickém a terapeutickém postupu.
Typy kašle:
- Vlhký (produktivní) kašel – jeho původcem bývají viry nebo bakterie. V DC se hromadí hustý hlen a dítě se ho snaží zbavit, proto “vlhce” odkašlává. Kašel je většinou provázen horečkou, únavou a nechutenstvím, je horší v noci (hlen zatéká zpět do nižších částí DC a hromadí se tam). Vlhký kašel je často projevem akutního zánětu průdušek nebo zápalu plic . Tento typ kašle je “užitečnější”, protože se z dýchacích cest uvolňuje hlen, což přispívá k jejich vyčistění. Tento kašel je třeba podporovat a usnadňovat, proto se podávají léky, které hleny rozpouštějí a vykašlávání ulehčují (expektorancia, mukolytika).
Léky podáváné při vlhkém kašli, které pomůžou vykašláváni: Podávání mukolytik je sporné, často podpoří produkci hlenu natolik, že dítě ho poté musí stále vykašlávat, tvoří se ho prostě zbytečně moc. Lepší je při kašli v noci podat večer antitusika-viz níže a přes den nechat dítě, aby vykašlávalo samo hlen, který se tvoří. Nebo inhalovat Vincentku. Pokud už něco podáváme, tak dle mého názoru je nejlepší Erdomed! Dále Musocolvan, Bromhexin, Ambrobene, ACC – tyto léky nepodávat na večer, protože by podporovaly dítě ve vykašláváno a nevyspalo by se!!
- Suchý (neproduktivní) kašel – Jeho nejčastější příčinou je virová infekce, provází tedy nachlazení (kašel pak může trvat 1-2 týdny). Příznakem suchého kašle je dráždivost. Je vyčerpávající – jak musí děti namáhat břišní svaly a svaly hrudníku, bolestivý typ kašle, kde nejsou slyšet hleny (malé děti neumí hleny vykašlávat, proto poslouchejte, zda dítě při kašli vydává vlhké zvuky nebo ne). Obvykle bývá na začátku infekce nebo tehdy, je-li zánět v hrtanu nebo průdušnici.
Léky, které pomůžou proti suchému, dráždivému kašli – hlavně podávat na noc: Tussin, Stoptussin, Robitussin, Levopront, Sinecod, Ditustat, Codein. Lze použít i bylinky – výtažky z břečťanu – Prospan, Hedelix, pampeliškový sirup, šťáva z cibule. Vyníkající je na kašel přírodní produkt Kaloba: zde více informací: http://www.kaloba.cz/?gclid=CjwKCAjwxaXtBRBbEiwAPqPxcKksEkDqPfYhrosp1ink72Zw5tS060uZOj-TFIlnrGY-3iR6uIFVABoC_m4QAvD_BwE
- Dávivý – je provázený záchvaty prudkého kašle a zvracením. Tlumíme ho léky stejnými jako na suchý kašel.
- Štěkavý kašel – je projevem tzv. “subglotické laryngitidy” (zánět hrtanu v části pod hlasivkami), která vzniká náhle, bývá způsoben viry. Začíná obvykle v noci. Většinou děti velmi namáhavě dýchají, tzv. “zatahují”, protože nemůžou “popadnout dech”, stav může probíhat velmi dramaticky, proto často končí děti v nemocnici, kam je přiveze RZP. Ale při lehčím průběhu si vystačíme s tím, když dítě polohujeme tak, aby měly zvýšenou polohu horní části těla a otevřeme mu okno nebo vyneseme dítě ven, aby dýchalo chladný, vlhký vzduch alespoň 10-15 minut, nezapoměňte ale dítko pořádně obléknout:).
- Sípavý kašel – vyvolán zúžením průdušek, které vzniká při jejich zánětu (otokem a nahromaděním hlenu) a také při alergických reakcích. Při výdechu, který je prodloužený, slyšíme pískavý zvuk. Pokud se pískoty projevují typicky na jaře – máme podezření na alergii nebo na astma. U dětí do 2 let může být pískání projevem závažné bronchiolitidy.
- Černý kašel – původcem tohoto onemocnění je bakterie Bordetella pertussis. Jedná se o suchý dráždivý a vysilující kašel se záchvaty, které přicházejí po několika minutách. Během nádechu se někdy může objevovat zvuk podobný kokrhání kohouta. Černý kašel dříve často končil u dětí smrtí, ale naštěstí proti němu existuje očkování, které je od 9. týdne života povinné. Vzhledem k tomu, že je v dnešní době čím dál víc maminek proti očkování, začíná se černý kašel vracet. Neočkované dítě se může nakazit od nemocného rodinného příslušníka, který ani nemusí zjistit, že černý kašel má, protože černý kašel nemívá u dospělých závažný průběh, u malých dětí a kojenců je větší riziko přidušení. Dávivé kašlání u nich totiž může dočasně zamezit přístupu kyslíku do mozku a způsobit jeho trvalé poškození. Proto očkovat, očkovat, očkovat a přeočkovat po 9. roce! Terapie černého kašle spočívá v podávání antibiotik, pití teplých tekutin a zvlhčování vzduchu.
- Psychogenní kašel – suchý kašel, vyrážený, nápadně hlučný nebo naopak je to drobné pokašlávání. Při tomto kašli se DC nesnaží zbavit hlenu. Bývá vyvolán psychickým podnětem, dlouhodobým stresem a vetšinou trvá několik týdnů nebo měsíců. Je pro něj typické, že v noci nebývá! Zde je jedinou možnou léčbou systematická psychoterapie dítěte a spolupráce celé rodiny.
POZOR na podávání léků – není vhodná kombinace léku tlumícího kašel a léku uvolňujícího hlen – jejich účinky jdou proti sobě. Někdy je s výhodou podat léky na uvolnění hlenů od rána do doby po obědě a na noc při nutnosti tlumit kašel je možno dát 1 dávku léku na tlumení kašle v rozestupu alespoň 5 hodin po předchozím podání léku.
Kdy jít k lékaři?
- Při trvání kašle déle než 5-7 dní, kdy nepomáhá klidový režim a “domácí” léčba, dítě je schvácené
- Při horečce trvající více než 2 dny, při schvácenosti dítěte, apatii, mimořádné spavosti, intenzivní bolesti hlavy
- U dítěte mladšího 3 měsíců
- Dítěti se špatně dýchá, nemůže se nadechnout a vydechnout bez toho, aniž by ho to hodně vyčerpávalo, promodrává v obličeji nebo kolem rtíků. Podpírá se rukama, aby se mu lépe dýchalo. V této situaci jděte okamžitě ke svému praktickému lékaři nebo volejte přímo 155!
Co pomůže proti kašli?
- Zvlhčujte vzduch v pokoji, obzvlášť v noci. Buď pomocí speciálního zvlhčovače nebo můžete dát na teplý radiátor nádobku s vodou, která se bude vypařovat. Vhodná je vlhkost kolem 50% a teplota místnosti 21-22°C.
- V místnosti, kde dítě leží, samozřejmě nekouříme!
- Pravidelně větrejte.
- Zvedněte dítěti hlavičku pomocí polštáře, měla by být o 10-15cm výše než nohy naklonění prospívá (můžete takové podložit nohy postele).
- Udržujte průchodný nosík (hlavně na noc nos uvolnit! – větší dítě se vysmrká, u malého dítěte musíte použít odsávačku, poté aplikujte nosní kapky – nosní sliznice se zklidní, sníží se tvorba hlenu a rýma tekoucí do krku nebude tolik dráždit)
- Dítě musí mít dostatečný příjem tekutin, lépe je podávat tekutiny často a v malých dávkách, výborné jsou bylinkové čaje a směsi s lípou nebo podbělem. V lékarně můžete koupit speciální směs bylinek s názvem Species pectorales. Vyhýbejte se naopak kyselým džusům a limonádám – kyselá chuť ještě více dráždí krk a DC.
- Léky: Nejlepší jsou tzv. fytofarmaka (jedná se o výtažky z břečťanu) – PROSPAN či HEDELIX, ale úplně nej mně i mým kolegům přijde obyčejný ODVAR či sirup z CIBULE s medem:)
- Proti kašli je výborné inhalovat Vincentku, nebo ještě lépe ji popíjet smíchanou s teplým mlékem (rady babiček)
- Do jídla dítě nenuťte, nabízejte kašovitou stravu (pudinky, jogurty, kaše, vývary). V době nemoci je nechutenství normální, naopak je velmi dobrým znakem, když dítko chuť k jídlu opět získá! 🙂
- Dítěti NIKDY nepodávejte léky na předpis, které nebyly lékařem předepsány přímo pro něj!!
- Nejlepší je prevence!!
- Nedávat nedoléčené dítě brzy do kolektivu – rekonvalescence by měla být 1-2 týdny!
- Vyhýbat se místům s velkou koncentrací lidí, zvláště v období epidemii chřipek apod.
- Otužovat dítě, ale postupně!
- Dostatečně oblékat, ale zase ne moc, potom se dítě zpotí, a o to snadněji prochladne.
- Často chodit s dítětem na čerstvý vzduch a podporovat ho v pohybové aktivitě!! viz článek o imunitě:
- https://www.lecimdeti.cz/imunita-u-deti-jak-ji-podporit/
1 komentář