Vydáno: 26 listopadu, 2019
Aktualizováno: 17 května, 2024

Febrilní křeče u dětí – vše, co potřebujete vědět

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví
26 listopadu, 2019

Představte si, že vaše dítě náhle začne mít záchvat. Jeho tělíčko se nekontrolovatelně třese, což je pro každého rodiče děsivá situace. Tyto momenty, které mohou vypadat velmi dramaticky, jsou známy jako febrilní křeče. U malých dětí jsou poměrně běžné a obvykle nejsou důvodem k panice. Febrilní křeče souvisí s vysokou horečkou a vyskytují se u…

Představte si, že vaše dítě náhle začne mít záchvat. Jeho tělíčko se nekontrolovatelně třese, což je pro každého rodiče děsivá situace.

Tyto momenty, které mohou vypadat velmi dramaticky, jsou známy jako febrilní křeče. U malých dětí jsou poměrně běžné a obvykle nejsou důvodem k panice.

Febrilní křeče souvisí s vysokou horečkou a vyskytují se u dětí ve věku od šesti měsíců do pěti let. Přestože mohou být pro všechny zúčastněné stresující, je dobré vědět, že většinou nezpůsobují žádné dlouhodobé poškození zdraví a se správnými postupy lze situaci zvládnout.

V následujícím článku se dozvíte vše potřebné o febrilních křečích – od toho, co to jsou, přes příznaky až po správné způsoby reakce, které vám pomohou chránit vaše dítě, pokud by k nim došlo.

Co jsou febrilní křeče?

Febrilní křeče jsou nejčastěji se vyskytující záchvatovité onemocnění dětského věku.

Febris je latinsky “horečka”, proto nám název napoví, že febrilní křeče jsou stav, který se u dítěte vyskytne pouze v souvislosti s vysokou horečkou. Vyskytují se většinou ve fázi vzestupu teploty, většinou na počátku horečnatého onemocnění.

Tento stav vídáme u dětí mezi 6. měsícem a 5. rokem věku. Úplně nejčastěji se vyskytnou u dětí mezi 12. a 18. měsícem.

💡 Nemusíte se děsit, že při naměření vysoké teploty to automaticky bude znamenat, že se u svého dítěte dočkáte febrilních křečí. Tento stav je vzácný, vyskytne se pouze u 2-5% dětí.

Jak jsem již psala výše, některé děti jsou k febrilním křečím, bohužel, náchylnější. Jsou to především děti, které trpí zároveň jiným typem záchvatovitého onemocnění, jako např. epilepsii. Výjimečně se mohou febrilní křeče objevit častěji než jednou za 24 hodin – status febrilis.

💡 Pokud se objeví u příbuzného, sourozence nebo rodiče, je riziko výskytu febrilních křečí asi dva až třikrát vyšší než u běžné populace.

Proč febrilní křeče vznikají?

Přesný mechanizmus vzniku FK není znám. Rizikových faktorů byla popsána celá řada, ale žádný z nich nebyl jednoznačně prokázán. Proto raději nebudeme polemizovat, všichni rodiče jsou pak zbytečně vyděšení…

I když FK vypadají velmi dramaticky a všechny v okolí dítěte vyděsí, FK nejsou nijak vážné onemocnění a mají vynikající prognózu.

💡 Často se na internetových diskuzích řeší, že po prodělání FK je vyšší riziko rozvoje epilepsie, ale to není v žádném případě pravda. Riziko vzniku epilepsie je úplně stejné jako u dětí, které nikdy FK neprodělaly. Vznik epilepsie je totiž podmíněn především geneticky a při strukturálních změnách mozku.

Jak vypadají febrilní křeče?

U každého dítěte můžou FK vypadat jinak.

💡 Pro ilustraci toho, jak febrilní křeče mohou vypadat přidávám i odkaz na video, kde jsou zachyceny: https://www.youtube.com/watch?v=xV_h-oIe6RI

Některé dítě nejdříve ztuhne, jiné se může také prohnout v zádech do oblouku a poté u něj začne symetrický třes končetin nebo celého těla nebo třeba jen hlavičky.

Pokud je třes asymetrický, tedy “třepe” se třeba jen jedna ručička či nožka, máme spíše podezření na epileptický záchvat.

Dítě při záchvatu febrilních křečí

  • nereaguje na oslovení,
  • může mít oči obrácené v sloup,
  • může mít promodralý obličej.

💡 Febrilní křeče obvykle odezní do 1 minuty. Mohou však trvat i déle než 15 minut (tzv. komplikované křeče). V tomto případě voláme vždy RZP.

Jaké mají febrilní křeče následky?

Febrilní křeče vypadají nebezpečně, nezpůsobují však poškození mozku, nervové soustavy ani intelektu. A znovu opakuji, že neznamenají vyšší riziko vzniku epilepsie!

Jak předcházet febrilním křečím?

Jako prevenci febrilních křečí byste jednoznačně měli snížit tělesnou teplotu!

Lze to udělat léky či fyzikálními postupy – zábal, vlažná sprcha. Eventuálně jejich kombinací.

💡 Tělesná teplota do 38 °C u zdravého dítěte obvykle nevyžaduje léčbu. Vyšší tělesná teplota pomáhá tělu v boji proti bacilům tím, že aktivuje buňky imunitního systému.

Časnější léčba horečky je vhodná u dětí s vyšším rizikem komplikací.

Jsou to především děti s

  • chronickými nemocemi srdce a plic,
  • metabolickými poruchami,
  • neurologickým onemocněním
  • rizikem febrilních křečí.

Při srážení teploty používáme jiná antipyretika, tedy léky proti teplotě, než u dospělých! Pro děti volíme paracetamol nebo ibuprofen. Ideální pro malé děti jsou čípky. U větších a spolupracujících dětí můžeme zvolit tabletu nebo sirup.

Aby se předešlo možnému předávkování, je nutné zvolit jeden druh léku a přesně zaznamenat dávkučas jeho podání.

💡 Paracetamol podáváme nejdřív po 6 hodinách a můžeme ho podat i mladším 3 měsíců.

💡 Ibuprofen podáme po 8 hodinách, užívat jej lze až od 3 měsíců.

Teplotu vždy měříme až po 1,5-2 hodinách po podání léku.

Maximální účinek léků se udává po 3-4 hodinách od podání. Proto zbytečně nedivočte a nepodávejte hned další dávku! Hrozí riziko předávkování, které by u dětí mohlo mít závažné důsledky!

Jak bojovat s horečkou při febrilních křečích?

Pokud se horečka nedaří snížit, zvolíme kombinovanou terapii – za 4 hodiny podáme druhý lék.

Při fyzikálním chlazení je nutné si dát pozor na přílišné ochlazení, které může vést až k podchlazení. Proto by vždy po sprše nebo zábalu měla následovat kontrola teploty dítěte.

💡 U malých dětí je indikátorem, že máme rozhodně přestat chladit mramorování kůže. Nikdy nebalíme chodidla, nárty, hlavu.

Důležité je u horečnatého stavu i zabezpečení dostatečného příjmu tekutin. Při horečce totiž může velmi lehce dojít k dehydrataci organizmu tím, jak se dítě zvýšeně potí.

Dítě s prvním záchvatem křečí při teplotě by mělo být vždy následně vyšetřeno dětským lékařem a při prodělání komplikovaných febrilních křečí také dětským neurologem. Indikaci k tomuto vyšetření dává vždy dětský lékař.

Při křečích se akutně podává Rectodelt čípek či diazepam jako tabletka či čípek.

Podle nejnovějších průzkumů není doporučováno preventivní podávání tlumících léků (např. diazepamu – podává se 5mg u dětí do 15kg, 10mg u dětí nad 15kg). Pokud Vaše dítě prodělá FK a lékař Vám předepíše diazepamové čípky, podáme čípek pouze v případě dalšího záchvatu FK. Ale rozhodně ne jen při vzestupu teploty nebo horečce bez křečí!

💡 Preventivní podávání tlumících léků nechrání dítě před případnými dalšími febrilními křečemi. Primárně se vždy snažíme o snížení horečky.

Co dělat doma, když dítě bude mít křeče?

  • Dítě položte na měkkou podložku na podlahu nebo do postýlky a chraňte jej od možných zranění.
  • Hlavu nenásilně natočte tak, aby mohly z úst volně vytékat sliny.
  • Nikdy dítěti nevkládejte nic do úst.
  • V průběhu křečí mu nedávejte nic pít!
  • Křečím se nesnažte fyzicky bránit! Křeče tím stejně nezastavíte a jen byste mohli dítěti ublížit.

Kdy volat záchrannou službu?

Pokud křeče neodezní a trvají déle než pět minut, volejte záchrannou službu (telefonní číslo 155). Lékař záchranné služby nebo pediatr musí posoudit možnou příčinu křečí v důsledku jiného závažného onemocnění mozku, např. infekce centrálního nervového systému (meningitida nebo encefalitida).

Většinou následuje krátkodobý pobyt v nemocnici, kde eventuálně proběhne i neurologické vyšetření dítěte.

Při opakovaní febrilních křečí je nutné se řídit doporučením pediatra.

💡 Záchrannou službu je nutné volat vždy, když křeče trvají déle než 15 minut, je přítomná porucha dýchání, křeče se projevují jen na jedné polovině těla nebo je dítě po záchvatu ochrnuto na polovině těla.

Co se děje s dítětem během pobytu v nemocnici?

Dítě musí být řádně vyšetřeno dětským lékařem, aby byla zjištěna příčina horečky a vyloučena onemocnění CNS (meningitida, encefalitida). Při prvních nekomplikovaných febrilních křečích není nutné vyšetření dětským neurologem, elektroencefalografické vyšetření (EEG) ani žádné zobrazovací vyšetření mozku.

💡 Zjištěníléčení příčiny horečky je důležitější než léčba křečí.

Závěr

I když záchvat febrilních křečí vypadá velmi nebezpečně a “nehezky” jak pro rodiče, tak pro zdravotníky, je to stav, který rychle odeznívá. Pokud není zkomplikován např aspirací (tedy vdechnutím něčeho, kdy by se mohla dostavit zástava dechu s následným bezvědomím), je velmi dobře a rychle řešitelný!

Doufám, že jste v článku našli užitečné informace a budu se těšit zase u dalšího článku!

Vaše Tereza

Zdroje

  • https://kidshealth.org/en/parents/febrile.html
  • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/febrile-seizure/symptoms-causes/syc-20372522

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Připojte se k nám na Facebooku

Febrilní křeče jsou krátké, obvykle méně než minutu trvající záchvaty, které se vyskytují u dětí mezi 6. měsícem a 5. rokem života v důsledku rychlého vzestupu tělesné teploty, typicky na začátku horečnatého onemocnění.

I když mohou být febrilní křeče znepokojivé, většinou nejsou vážným onemocněním a mají vynikající prognózu. Neznamenají vyšší riziko vzniku epilepsie a nezpůsobují poškození mozku ani intelektu dítěte.

Nejdůležitější je zachovat klid a zajistit, aby dítě bylo v bezpečí: položte ho na měkkou podložku, otočte hlavu, aby mohly sliny volně odtékat a nepokoušejte se zastavit křeče fyzickým zásahem. Nikdy nedávejte nic do úst dítěte a nevkládejte mezi zuby žádné předměty (riziko dušení či aspirace – vdechnutí daného předmětu).

Je důležité zavolat záchrannou službu, pokud křeče trvají déle než 5 minut, nebo pokud se objeví jakékoli znepokojující symptomy, jako je porucha dýchání, křeče ovlivňující pouze jednu stranu těla, nebo pokud je dítě po záchvatu ochrnuto na polovině těla.

Komentáře

2 komentáře

  • Dobrý den,

    zajímalo by mne, co může mít za důsledky pokud nedodržíme požadovaný rozestup mezi dávkami Nurofenu a Paralenu (kupříkladu při neklesání teploty bychom jej podali po 2 hodinách?)

    Děkuji za odpověď.

    Kristýna

    • A
      MUDr. Tereza Filová

      Myslíte, že byste podala za sebou dvakrát Nurofen? nebo že prostřídáte? Pokud jsou to léky z jiné lékové skupiny, tedy jiného chemického složení, tak můžete po dvou hodinách podat. Důležité je u dětí striktně dodržovat dávku!

Zanechte komentář

Podobné články

Odplenkování – průvodce pro rodiče

Odplenkování představuje jednu z klíčových etap v rozvoji dítěte, která vyžaduje citlivý přístup, pevnou podporu a otevřenou komunikaci mezi rodičem a dítětem. Tento proces není…...

19 března, 2024
MUDr. Tereza Sochorcová
odplenkování