Lékárnička pro děti řeší budoucí maminky již před porodem. Pročítají tak internetové diskuze a množství léků a pomůcek se raketově zvyšuje. Ideálem je, pokud lékárničku vůbec nepotřebujeme a dítě je stále zcela zdravé, ale jak se říká, štěstí přeje připraveným. Není však třeba zbrkle kupovat všechno, co nás napadne.
Většinou potom koupíme to, co později nevyužijeme, je totiž nutné si uvědomit, že i léky podléhají expiraci, po uplynutí této doby se může stát jejich používání rizikovým. Doporučuji tedy na začátku vybavit lékárničku jen základem, v dnešní době jsou lékárny otevřeny denně, takže není problém cokoliv dokoupit, dokonce i on-line. Musíme také myslet na to, že dítě není malý dospělý a je nutné pro něj pořídit speciální léky, které nebudou pro jeho věk a váhu svou dávkou a účinnou látkou nebezpečné. Metabolické a detoxikační mechanismy dítěte totiž probíhají odlišně než u dospělého. U dítěte přepočítáváme dávku léku na kilogramy tělesné hmotnosti, ne na věk, jelikož každé např. roční dítě může vážit úplně jinak.
Snažila jsem se tedy sestavit co nejkratší seznam léků a pomůcek, které můžeme použít jak doma, tak i pokud jsme na cestách. Já osobně mám veškerou lékárničku pro svého syny umístěnou v jedné malé taštičce, kterou potom mohu velmi jednoduše sbalit do cestovního zavazadla a nemusím dále přemýšlet, zda máme sbaleno vše potřebné. Z této lékárničce mám i vitamín D, který malé děti užívají na denní bázi (tak jak by mělo dítě do 1 roku užívat 500 iU denně, já dávám i v zimních měsících i tomu staršímu).
Pokud byste si některým lékem či jeho dávkováním nebyli stoprocentně jisti, určitě vždy doporučuji konzultovat jeho použití s lékařem. Pokud není prakticky lékař vašeho dítěte k dispozici, můžete vždy využít on-line poradny na internetu či zavolat na dětské oddělení nemocnice (pohotovost).
- Náplasti, sterilní krytí, obinadlo, nůžky, pinzetu či speciální kleštičky na vytažení klíštěte, jsou velmi praktické (třísky, klíšťata)
- Teploměr (ideálně s ohebnou špičkou, u malých dětí se teplota lépe měří, dobře se zavádí do konečníku – pozor při měření v konečníku nezapomeňte odečíst z naměřené teploty 0.5°C). Můžete zakoupit i různé bezdotykové teploměry, nicméně investice do nich je vyšší a bohužel i jejich kazivost je vysoká, takže je potřeba zvážit, zda není lepší zůstat u “levné klasiky”, která také poslouží). Mnoho rodičů ale preferuje bezdotykový teploměr z důvodu rychlosti měření a odpadá nám častý “boj” s dítětem, které nevydrží v klidu a nechce se nechat změřit. Např: https://www.feedo.cz/chicco-teplomer-digitalni-infracerveny-thermo-family-bluetooth-f141707/
- https://www.feedo.cz/babyono-teplomer-digitalni-s-ohebnou-spickou/
- Odsávačka na nos (je jich několik typů – manuální, elektrická nebo na vysavač. Odsávačku určitě využijete, již miminko při příchodu z porodnice může mít rýmu, která mu brání v efektivním sání mléka. Já mám nejlepší zkušenost s tou na vysavač a s ruční na cesty), např: https://www.feedo.cz/babyono-odsavacka-nosnich-hlenu-elektronicka/
- https://www.feedo.cz/odsavacka-hlenu-nosna-na-vysavac-happy-nose/
- https://www.feedo.cz/babyono-nosna-odsavacka-mint/
- Vhodná je lahvička desinfekčního gelu na ruce – koupíte v lékárně či v drogerii (mít ji na kočárku, hlavně pokud byste cestovali do rozvojových zemí a pro maminky, které připravují např. umělou výživu mimo domov)
- Krém s ochranným SPF faktorem (dítě do 6 měsíců na sluníčko nesmí – stín, kočárek, poté volte krémy pro miminka s minerálními filtry bez nanočástic), např: https://www.feedo.cz/chicco-detska-tycinka-na-opalovani-na-oblicej-a-citliva-mista-spf-50-9ml/
- Desinfekce na rány – Septonex, Neocide spray, Alfasept, Dettol (poslední 3 neštípou), Alfasilver – je zároveň i krytím při krvácející ráně
- Hemagel New – ošetření povrchových poranění i puchýřů
- Mořská voda či Vincentka do nosu
- Dithiaden, Zyrtec, Zodac – na alergické projevy, pro menší děti Fenistil kapky
- Ibalgin, Nurofen, Paralen – bolest, horečka, pro děti Panadol čípky, sirup, hlídáme řádně dávkování dle hmotnosti dítěte a rozestupy mezi dávkami!
- Kinedryl – nevolnost při cestování, pozor! děti můžou být po něm i paradoxně velmi živé:) Kinedryl nejdříve od 2 let, pro menší děti např kandovaný zázvor či zázvorový čaj
- Opthalmo septonex – kapky či mast do očí nebo Ocuflash. Miminkům se často dělá zánět spojivek, zvláště pokud mají špatně průchozí oční kanálky
- Aurisclean ušní sprej – sníží riziko vzniku zánětu středního ucha (při opakovaných potížích kapky s ATB s sebou)
- Panthenol spray – popáleniny, spálení od sluníčka
- Léky na kašel – pozor u dětí s astmatem! myslet na pravidelnou medikaci! Na dráždivý kašel Sinecod kapky, na vlhký kašel malým dětem léky nedáváme, spíše podporují tvorbu hlenu a malé děti se jich neumí zbavit (léky typu Musocolvan, Solvolan doporučuji pro děti nad 5 let)
- Orální rehydratační roztok (Kulíšek, Hipp ORS, Enhydrol…)
- Průjem – Tasectan DUO (nebo Tasectan+probiotika)
- Krém na opruzeniny
- Vitamin D
- Probiotika (u miminek do 3 měsíců jsou skvělá jako prevence kolik, u dětí narozených císařským řezem je dobré dávat probiotika i déle)
V průběhu času určitě zjistíte, že máte lékárničku mnohem obsáhlejší, ale nezapomeňte ji jednou za čas protřídit, doplnit a vyřadit expirované.