Vydáno: 21 března, 2021
Aktualizováno: 23 října, 2023

NASTŘELOVÁNÍ NÁUŠNIC U DĚTÍ

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví
21 března, 2021

Prakticky každá žena v dnešní době nosí náušnice. O to se ve většině případů zasadily naše maminky, které nám jako maličkým nechaly píchnout dírky v ušních lalůčcích.  Dříve se ouška píchala klasickou jehlou, takto je píchala mně moje babička (nebojte se, byla to také dětská lékařka). Jelikož se náušníce píchají malinkým dětem, tak si tento…

Prakticky každá žena v dnešní době nosí náušnice. O to se ve většině případů zasadily naše maminky, které nám jako maličkým nechaly píchnout dírky v ušních lalůčcích. 

Dříve se ouška píchala klasickou jehlou, takto je píchala mně moje babička (nebojte se, byla to také dětská lékařka). Jelikož se náušníce píchají malinkým dětem, tak si tento “zážitek” nepamatujeme. Naštestí. 

Nechat náušnice píchnout nebo nastřelit?

Nejčastěji je to formou nastřelení nebo propíchnutí ušního lalůčku speciální pistolí. 

nsdtrel

Často se mě maminky ptají, kdy by měly ideálně svým holčičkám (někdy i chlapečkům) náušnice dát. 

Náušnice se mohou aplikovat v jakémkoliv věku, nejdříve však 14 dní po 1. dávce hexavakcíny (aspoň takto mi to přijde mnohem bezpečnější). Pokud náušnice nestihnete píchnout do 4-5 měsíců, tak potom v dalších měsících hrozí, že miminko si bude za náušničky tahat, čímž může zhoršit průběh hojení a může se i zvýšit riziko zanesení infekce. Pokud tedy nechcete trápit malé miminko (myslím si, že je ale lepší varianta nechat ouška píchnout co nejdříve, aby si to dítě nepamatovalo), je lepší náušničky odložit až do 5-6 let, kdy je dítě už rozumnější.

Děti musí být zcela zdravé, nemělo by být nachlazené nebo mít teplotu, ani zvýšenou. Je to proto, že chceme mít organismus co nejvíce “fit”, aby se ranka dobře hojila.

14 dní po aplikaci je potřeba ouško ošetřovat obklady z heřmánku nebo lihem, který jste používali na pupík, toto aplikovat vždy po koupeli. Nedoporučuje se mazat mastmi ani antibiotickými – ucho musí “větrat”, aby ranka dobře zasychala.

Za 6-10 týdnů po zhojení lze aplikované náušnice vyměnit za jakékoliv jiné (vámi zvolené).

Při nastřelování se používají speciální náušnice přímo dodávané výrobcem, jsou vyrobeny z chirurgické oceli, speciálního kovu, potažené buď 24 karátovým zlatem (žlutý kov) nebo palladiem (bílý kov).  A zpravidla si v ordinacích můžete vybrat z více druhů náušnic (připravujeme pro vás novou nabídku:)) Jsou z velmi kvalitního a nedráždivého materiálu, většinou bývají ozdobené kamínkem. Každý pár je sterilně jednorázově zabalen. Proto se nemusíte bát, že bychom náušnicí zanesli do ranky infekci při aplikaci. 

nastr

Pokud preferujete klasické píchání jehlou a chcete rovnou dát miminku Vaše, například zlaté náušnice, tak je dobré, abyste náušnice před pícháním vydezinfikovali, a to tak, že je ponoříte na nejméně 24 hodin do lihu. Poté je dejte do sterilního obalu a přineste do ordinace. 

Pokud se rozhodnete pro náušnice u svého dítěte, určitě Vám pediatr pomůže. Většina kolegů má potřebné vybavení. 
Cena se liší hlavně podle použité náušnice.

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Podobné články

Barefoot nebo “klasická” obuv pro děti?

Ruku v ruce s prvními krůčky děťátka jde také výběr prvních botiček. V dnešní době máme (ne)výhodu v obrovském sortimentu zboží a výběr se tak…...

2 dubna, 2024
MUDr. Tereza Sochorcová
barefoot

Dětská kůže – v čem je jiná?

Dětská kůže je citlivá a péče o ni má svá specifika. V tomto článku se na ně zaměřím. Nejprve se podíváme na to, jaké funkce…...

18 ledna, 2024
MUDr. Tereza Sochorcová
detska kuze