Miminko „bezdůvodně“ pláče. Ať uděláte cokoliv, křičí dál, kroutí se…Tyhle situace řada maminek dobře zná.
S kolikami se potká prakticky každé miminko a jsou velmi častým důvodem návštěvy praktického lékaře či pohotovosti v prvních měsících života. Kolika může totiž vypadat i velmi dramaticky.
Co jsou to koliky?
Kolikou nazýváme náhle vzniklý stav neklidu, podráždění, neutišitelného pláče, křiku. Při atace dítko napíná břiško, přitahuje nožičky k bříšku, kope nožičkami a má ručičky v pěstičkách. Protože vydatně pláče, pozorujeme také zarudnutí v obličeji a zároveň tzv “cirkumorální” bledost (kolem pusinky je kůže bělejší). Dítě jinak nejeví známky nemoci, nemá teploty, nezvrací a v dlouhodobém měřítku dobře prospívá.
Dle literatury “pravými” kolikami trpí 10-15% kojenců.
U koho se koliky vyskytují?
U kolik platí “pravidlo 3” – potíže se musí objevovat více než 3 hodiny denně, více než 3 dny v týdnu, přičemž potíže jsou 3 a více týdnů. A to u dětí ve věku 3 týdnů – 3 měsíců.
Maximum potíží je zaznamenáno u dětí v šesti týdnech věku. Bohužel ale neplatí, že posledním dnem třetího měsíce dítěte máme vyhráno. I zde totiž platí, že každé dítě je originál. Některé děti trpí kolikami klidně do 5. měsíce (koliky se obecně zlepšují s narůstajícím pohybem dítěte – s tím souvisí i lepší peristaltika a vyprazdňování).
Jak se koliky projevují?
- Nadměrný pláč (špatně utišitelný), který trvá více než tři hodiny denně
- Pocit nepohodlí a nespokojenosti
- Nafouklé bříško nebo projevy křečí v bříšku
- Problémy se spaním nebo usínáním
- Odmítání jídla nebo neustálé hladovění
Začátek a konec koliky je náhlý, bez zjevné příčiny. Kolika někdy končí odchodem plynů a stolice, jindy děťátko nakonec usne únavou.
Proč vznikají koliky?
Přesnou příčinu vzniku kolik neznáme. Říkáme, že se jedná o multifaktoriální problém.
Některé z možných příčin jsou:
- Nezralost trávicího systému: U novorozenců se trávicí systém a hlavně obsažená mikroflóra teprve vyvíjí. To může vést k nadýmání, křečím a bolestem v břiše.
- Nedostatek pohybu a s tím spojena pomalejší peristaltika: děti do 3 měsíců věku se ještě nepohybují, proto mají větší potíže s vyprazdňováním a plynatostí
- Aerofagie = “polykání vzduchu”: Při kojení nebo použití láhve může dítě přijímat nadměrné množství vzduchu, což způsobuje nadýmání a křeče v břiše.
- Může být spojitost s alergii na bílkovinu kravského mléka, kdy je jediným možným řešením eliminace mléka a všech mléčných výrobků ze stravy maminky (pozor na “skrytou” mléčnou bálkovinu např ve sladkém pečivu nebo v uzeninách), ev při podávání umělého mléka musíme sáhnout po preparátu, který obsahuje pouze hydrolyzáty bílkovin (tedy již naštěpené řetězce aminokyselin – stavebních prvků bílkovin).
- Gastroezofageální reflux (GER) může být jednou z organických příčin, zvláště tehdy, když se potíže objevují za 1–2 hodiny po krmení a pokračují i po 4. měsíci věku.
- Strava kojící maminky: Některá miminka jsou velmi citlivá na nadýmavé potraviny ve stravě matky. Problematické potraviny mohou být složité odhalit. Jedná se nejčastěji o luštěniny, kořeněné pokrmy, slupky od jablek, papriky, rajčata, ořechy, česnek, cibule
- Stres a únava: Děti mohou být citlivé na stresové situace a změny v jejich prostředí. Také únava může ovlivnit trávicí systém a způsobit potíže.
I když jsou koliky pro kojence nepříjemné a mohou být pro rodiče stresující, jsou obvykle obdobím, které přejde samo od sebe.
Není zcela jasné, proč některé děti trpí kolikami a jiné ne, ale existuje několik způsobů, jak pomoci zmírňovat příznaky kolik.
Co dělat proti kolice?
- Kojení nebo krmení lahví v menších dávkách a častěji
- Masáže břicha po směru hodinových ručiček a teplé obklady na bříško (termofor nebo pytlíček s pecičkami)
- Cvičení nožičkami (jako když jede na kole, přitahovat k bříšku-natahovat nožičky)
- Pokud se miminko nemůže vykakat, je někdy nutné nárazově použít rektální rourku, pokud ji musíte využívat častěji, tak je dobré volit stejný čas, aspoň přibližně, aby vznikal návyk kvůli gastokolickému reflexu
- Jemné kývání nebo nošení dítěte (poloha na tygříka, nošení v nosítku či šátku – miminko musí být ve správné poloze s podsazenou pánví)
- Změny ve stravovacích návycích matky, pokud se kojí (viz článek )
- Použití speciální formule pro koliky u dětí na UM
- Použití čajů – Nejslibnější se zdá extrakt fenyklu, směsné bylinné čaje (heřmánek, lékořice, meduňka, máta, fenykl). Podávejte po malých lžičkách a neslaďte! Ani medem! Vypití větších objemů sladkých čajů pak může nepříznivě zasahovat do výživy. Čaj proti nadýmání může pít i maminka – součástí kojících čajů je právě i fenykl nebo kmín)
- Simeticon (účinná látka u léků – Espumisan, Balonix Med, Saab,…)
- Probiotika – hledejte v nich především Lactobacillus reuteri Protectis® – to R v kroužku je důležité:)