Vydáno: 14 listopadu, 2023
Aktualizováno: 9 listopadu, 2023

Zánět spojivek u dětí – vše co potřebujete vědět

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví
14 listopadu, 2023

Zánět spojivek, známý též jako “zarudlé oko”, je běžná oční infekce, která postihuje dětičky všech věkových kategorií. Tento zánět spojivky, tenké průhledné vrstvy, která pokrývá bílou část oka a lemuje vnitřní povrch očních víček, je obvykle způsoben bakteriemi, viry, alergeny nebo dráždivými látkami. Je vysoce nakažlivý a může se rychle šířit, zejména v prostředí, kde…

Zánět spojivek, známý též jako “zarudlé oko”, je běžná oční infekce, která postihuje dětičky všech věkových kategorií. Tento zánět spojivky, tenké průhledné vrstvy, která pokrývá bílou část oka a lemuje vnitřní povrch očních víček, je obvykle způsoben bakteriemi, viry, alergeny nebo dráždivými látkami.

Je vysoce nakažlivý a může se rychle šířit, zejména v prostředí, kde se shromažďují děti, jako jsou školy nebo školky. Jako rodič určitě nešlápnete vedle, když o zánětu spojivek u dětí budete alespoň něco vědět, abyste mohli rozpoznat případné příznaky a vyhledat pro své dítě vhodnou léčbu.

Přečtěte si o příznacích, příčinách, šíření, léčbě a případných komplikacích u tohoto onemocnění.

Jaké jsou typy zánětu spojivek u dětí?

Rozlišujeme následující základní typy zánětu spojivek u dětí:

  1. Virový
  • Nejběžnější a nejvíce nakažlivý (obecně – když je sekret průhledný – i z nosu, je nejvíce infekční)
  • Virus se obvykle o pár dní později rozšíří i do druhého oka
  • Může také napadat lymfatické uzliny v čelisti a uchu, které pak otékají
  1. Bakteriální
  • Oči většinou vylučují nadměrné množství hlenu
  1. Novorozenecký
  • Pouze u čerstvě narozených dětí
  • Způsobuje ho bakterie, které jsou děti vystaveny bezprostředně po narození – problémům předcházíme tzv. kredeizací (Kredeizace je preventivní vkapávání antibakteriálního prostředku (např. O-Septonex gtt.) do očí novorozenců ihned po narození. Cílem je zabránění vzniku zánětu spojivek, který způsobují gonokoky.)

Jaké jsou příznaky zánětu spojivek u dětí?

Příznaky zánětu spojivek u dětí se mohou lišit, přičemž následující jsou ty nejčastější:

  • Zarudnutí a podráždění očí, které je často doprovázeno jejich svěděním nebo pálením
  • Zvýšená tvorba slz nebo výtok z očí, který může být vodnatý nebo hlenovitý
  • Otok očních víček, který může působit problémy s otevíráním očí

Mezi další možné příznaky patří:

  • Citlivost na světlo
  • Rozostřené či zhoršené vidění
  • Pocit cizího tělesa v oku, “zrnitost”

Pokud u svého dítěte zpozorujete tyto příznaky, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc, protože rychlá diagnóza a léčba mohou pomoci zabránit šíření infekce a zmírnit potíže.

Jaké jsou běžné příčiny zánětu spojivek u dětí?

Příčiny zánětu spojivek u dětí mohou být různorodé. Jedním z nejčastějších faktorů je nákaza bakteriemi či viry, které se šíří dotykem kontaminovaných rukou nebo předmětů. Děti se často dotýkají svých očí nebo sdílí hračky s ostatními, což zvyšuje riziko přenosu infekce.

K zánětu spojivek u dětí může dojít i z dalších příčin:

  • Alergická reakce na pyl, prach, zvířecí chlupy nebo kosmetiku
  • Podráždění očí vlivem větru, klimatizace, slunce či chlorované vody
  • Nedostatečná hygiena

Mimo jiné rizikové faktory zahrnují také **nedostatek spánku** nebo přílišné namáhání očí (dlouhé sledování obrazovek).

Kdy vyhledat lékařskou pomoc a jaké jsou účinné možnosti léčby zánětu spojivek u dětí?

Pokud si všimnete příznaků zánětu spojivek u svého dítěte, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve. Lékař stanoví přesnou diagnózu a navrhne vhodnou léčbu.

Účinné možnosti léčby zánětu spojivek u dětí se mohou lišit v závislosti na typu zánětu a jeho závažnosti, přičemž mezi ty nejobvyklejší patří:

  • antibakteriální oční kapky či masti při bakteriální infekci,
  • antivirové přípravky při virovém původu,
  • antihistaminika a kortikoidy pomáhají při alergické reakci,
  • vyplachování sterilním roztokem v případě zánětu způsobeného podrážděním – velmi často si s nimi v léčbě vystačíme. Dle dnešních doporučení očních lékařů je dobré vyčkat s nimi před nasazením antibiotických kapek, které jsou mnohdy zbytečné.

Důležité je také dodržovat správnou hygienu, například pravidelně si mýt ruce a nedotýkat se očí.

Jak se zánět spojivek u dětí šíří?

Zánět spojivek u dětí je nakažlivý a může se snadno šířit z jednoho dítěte na druhé. K přenosu zánětu spojivek nejčastěji dochází:

  • Přímým kontaktem s výtokem z očí nemocného dítěte
  • Dotýkáním se očí neumytýma rukama
  • Sdílením ručníků, hraček a dalších předmětů

💡 Doporučuji také pravidelně měnit povlaky na polštáře, jelikož se na nich bakterie často a dobře drží.

Pokud máte podezření na zánět spojivek u svého dítěte, měli byste zajistit, aby se dítě vyhýbalo kontaktu s ostatními dětmi, dokud není vyléčeno a není již infekční.

Existují nějaké komplikace při zánětu spojivek u dětí?

Častou komplikací, která se u dětí může vyskytnout při zánětu spojivek, je šíření infekce do druhého oka. Proto vždy kapeme oční kapky do obou očí!

💡 Oční kapky kapeme vždy do obou očí!

Další možnou komplikací může být rozšíření infekce do víček a okolních tkání, což může vést k otokům a bolesti. Pokud zánět spojivek způsobuje bakteriální infekce, může se vyvinout vážnější problém, jako je hnisavý zánět spojivek.

Důležité je věnovat pozornost příznakům a případně konzultovat s očním lékařem.

Závěr a shrnutí

Zánět spojivek u dětí je zcela běžné onemocnění, které se šíří především v dětských kolektivech kvůli jeho vysoké nakažlivosti. Může být způsoben bakteriemi, viry, alergeny, popřípadě vlivem vnějšího podráždění.

Mezi hlavní příznaky patří:

  • zarudnutí oka
  • svědění a pálení oka
  • zvýšená tvorba slz nebo hlenu
  • otok očí
  • citlivost na světlo

Pokud máte podezření na zánět spojivek, nebojte se co nejdříve ozvat svému pediatrovi, který případně u Vaší ratolesti tuto infekci diagnostikuje a v závislosti na jejím typu Vám doporučí další vhodnou léčbu.

Nezapomeňte, že dalším důležitým a zodpovědným krokem, který jako rodič můžete udělat, je dodržování opatření, která omezují šíření nákazy (vyhýbání se kontaktu s ostatními dětmi, dokud je dítě infekční).

👇 Pokud vás zajímá cokoliv dalšího, neváhejte mi napsat do komentářů.

Doufám, že jste v článku našli užitečné informace a budu se těšit zase u dalšího článku!

Vaše Tereza

Zdroje

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Připojte se k nám na Facebooku

Typické příznaky zánětu spojivek u dětí jsou zarudnutí očí, zvýšené slzení či výtok z očí. Vaše dítě také mohou svědit, pálit nebo bolet oči. Často jsou pak oči citlivé na světlo. Pokud vidíte tyto projevy, je důležité vyhledat pomoc dětského lékaře, aby se infekce nešířila dál.

K přenosu dochází snadno mezi dětmi přímým kontaktem nebo dotykem infikovaných předmětů a hraček. Proto je potřeba dbát na zvýšenou hygienu – často mýt ruce mýdlem, nedotýkat se očí špinavýma rukama. Také důležité je nemocné dítě do vyléčení izolovat od kolektivu, aby se nákaza dál nešířila.

K úlevě při zánětu spojivek pomáhá čistit oči jemným vlhkým hadříkem a aplikovat předepsané oční kapky či masti s antibiotiky. Je potřeba se přesně řídit doporučením očního lékaře, jak často a jak dlouho léky používat. I během léčby je důležité dodržovat zvýšenou hygienu.

Většinou by měl zánět spojivek odeznít do jednoho týdne. Pokud ale příznaky přetrvávají déle nebo se po pár dnech zhoršují, je nutné vyhledat lékaře. Ten může přesně diagnostikovat problém a upravit léčbu tak, aby se oči dítěte zcela uzdravily.

Podobné články

Jak poznat, že dítě potřebuje psychologa?

Jako rodiče se často potýkáme s otázkou, zda je chování našeho dítěte jen fází jeho vývoje, nebo zda signalizuje hlubší problémy. Může být obtížné rozlišit…...

27 února, 2024
MUDr. Tereza Sochorcová
psycholog