Co je to HPV infekce?
Infekce virem HPV (human papilloma virus) je v součastnosti nejčastější pohlavně přenosnou infekcí – v průběhu života se s ní potká až 80% lidí. Lidský papilomavirus napadá buňky kůže a sliznic (genitál, dutina ústní, krk, konečník), a způsobuje jejich změny. Známe už cca 130 typů tohoto viru, přičemž cca 40 z nich je schopno vyvolat u člověka onemocnění. Ve většině případů, tedy pokud je naše imunita dostatečně silná nebo jsme očkováni, probíhá infekce zcela bez příznaků, infekce spontánně vymizí bez následků. Ale u některých lidí může, po uplynutí měsíců až let, způsobit řadu onemocnění jako: genitální bradavice u mužů i žen či rakovinu děložního čípku, zevních rodidel, vaginy či konečníku a krku u žen i u mužů (v posledních letech masivně přibývá případů!!)
Přenos viru
Virus se šíří zejména pohlavním stykem (či z rukou nebo úst-dle sexuálních praktik-ale přenos je méně pravděpodobný). Kondom nemusí zcela chránit před přenosem viru, ale riziko přenosu snižuje. Nutná je ale především primární prevence – očkováním.
Průběh infekce
Virus poté, co infikuje kůži či sliznici, napadá stále další a další buňky kůže či sliznic, množí se v nich a způsobuje jejich změny – vznikají atypické a abnormální buňky – které se stále množí – vznikají přednádorové změny, které když se nezastaví, dojde ke vzniku rakovinných buněk. Z toho důvodu se dělají screeningová vyšetření u žen, abychom atypické buňky odhalili včas a začali s léčbou.
Přenos bez sexuální aktivity je sice možný, ale je velmi, velmi vzácný.
Třídění virů HPV
- Low Risk – HPV typy s nízkým onkogenním potenciálem – typy 6, 11,…vyvolávají genitální bradavice u žen i mužů a lehké přednádorové změny pohlavních orgánů
- High Risk – HPV s vysokým onkogenním potenciálem – typy 16, 18, 31, 33, 45,…vyvolávají vážné přednádorové změny a rakovinu děložního čípku
Projevy infekce
- Genitální bradavice (condylomata accuminata) – nezhoubné útvary v anogenitální oblasti, vznikají u mužů i žen. Původce je HPV 6, 11, 40, 42, 43, 51, 52. Výskyt bradavic v posledních letech dramaticky narostl. Jsou velmi snadno přenosné! Jak pohlavním stykem, tak přímým kontaktem – při péči o druhou osobu, z porodních cest z matky na dítě. Často se vrací i po odstranění – leptáním speciálními kyselinami, laserem, chirurgicky. Condylomata nejsou nebezpečná, ale velmi frustrující – nehezké, mnohdy rozsáhlé léze v intimních partiich. Mohou krvácet, bolet při pohlavním styku, svědit. Chránit před nimi se můžeme očkováním!!!
- Rakovina děložního čípku – patří v současné době mezi druhou nejčastější rakovinu u žen. Ročně je v České republice diagnostikováno kolem 1000 případů rakoviny děložního čípku a zhruba 350-400 žen každý rok umírá. Karcinom cervixu způsobují typy HPV 16, 18, 31, 33, 45,…Léčba tohoto onemocnění je velmi individuální a patří do rukou onkogynekologů. Nejlepší je ale vždy onemocnění předcházet – tj. nezanedbat prevenci. To znamená jednak pravidelné gynekologické prohlídky spojené s odběrem cytologického stěru z děložního hrdla (screening 1krát ročně bezplatně- nutné!!), a očkování!!! Investice do očkování je bez nadsázky darem na celý život, protože když už změny na čípku vlivem HPV vzniknou, je na očkování pozdě.
- Karcinom zevních rodidel a pochvy
- Infekce v anální oblasti – u mužů i žen, může vést k rakovině konečníku.
- Papilomatóza hrtanu – infekce je nejčastěji způsobena subtypy papillomaviru – HPV 6 a 11, incidence u mužů i žen narůstá. Může probíhat bez příznaků, ale také může způsobit těžké poruchy hlasu, úplnou ztrátu funkce hlasivek nebo poruchy dýchání
Prevence infekce HPV
- Primární prevence – je vždy základ!!
- Sexuální absence či bezpečný sex – nestřídat sexuální partnery
- Kondom – riziko přenosu infekce sice sníží, ale není 100%
- Očkování proti HPV – vytvoří se imunitní pamětˇ, která chrání před infekcí, a tak zabrání případnému rozvoji onemocnění. V současné době existují 3 typy vakcín, které se liší podle toho, proti kolika typům HPV nás chrání. Chrání proti nejčastějším typům HPV!!
2. Sekundární prevence – včasný záchyt jit probíhající nemoci
- Screening u gynekologa – pravidelné kontroly!! Screening je založen na pravidelných odběrech buněk z hrdla děložního. Jedná se o nebolestivý stěr, který je u nás bývá prováděn ženám po zahájení pohlavního života jednou ročně.
Očkování proti rakovině děložního čípku
Po očkování dojde k rozvoji obranyschopnosti proti konkrétnímu typu viru. Vakcíny obsahují pouze obaly virů – nemůžeme se jimi nakazit!! Snižují riziko rakoviny děložního čípku, snižují riziko rozvoje rakoviny pochvy, zevních rodidel, konečníku a hrtanu. Také chrání proti genitálním bradavicím (vyjma Cervarix).
Vakcíny jsou velmi bezpečné. Objevily se dohady o toxicitě hliníku ve vakcíně – ale dle studii je dokázáno, že to byla pouze fáma, která se rozhodně ani částí nezakládá na pravdě.
Nejlepších výsledků dosáhneme při očkování před začátkem pohlavního života (ale smysl má i později! prospěšné pro ženy do 45let) – ideální je očkovat mezi 13.-14. rokem dívek a chlapců
Očkování aplikují praktičtí lékaři či gynekologové. Dávají se dvě dávky očkování. V ČR je možné si vybrat jednu ze tří vakcín:
- CERVARIX – proti dvěma typům HPV virů (typy 16 a 18), které jsou zodpovědné za rakovinu děložního čípku, NECHRÁNÍ proti genitálním bradavicím. Očkuje se ve dvou dávkách. Je hrazeno zdravotní pojišťovnou pro chlapce a děvčata od 13.-14. roku. Cena celé vakciny je1400 Kč – obě dávky hradí zdravotní pojišťovna.
- GARDASIL (dřívější název SILGARD) – chrání jak proti dvěma typům HPV virů způsobujících rakovinu děložního čípku (typy 16 a 18), tak proti dvěma typů HPV virů (typy 6 a 11), které jsou zodpovědné za tvorbu genitálních bradavic. Očkují se dvě dávky. Doplatek za jednu dávku je cca 300 Kč.
- GARDASIL 9 – vakcína, která chrání proti nejvíce typům HPV virů, a to proti typům způsobujících rakovinu děložního čípku (typy 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58), ale také proti dvěma typům HPV virů (typy 6 a 11), které jsou zodpovědné za tvorbu špičatých kondylomů. Podávají se dvě dávky. Doplatek za jednu dávku je cca 2200 Kč.
Největší mýty o očkování proti rakovině děložního čípku
- Po zahájení sexuálního života nemá očkování smysl – NENÍ PRAVDA!! Maximální účinnost má sice vakcína při očkování dívek před zahájením sexuálního života, nicméně v naprosté většině případů chrání před návratem nemoci a pomáhá i sexuálně aktivním ženám.
- Očkování je jen pro dívky – NENÍ PRAVDA!! Očkování chrání chlapce proti genitálním bradavicím a rakovině konečníku. Ale také je velice důležité očkovat chlapce kvůli šíření infekce – muži jsou přenašeči HPV!! Nakazí své partnerky, i když u nich samotných se onemocnění neprojeví.
- Vakcína v těle vyvolá infekci – NENÍ PRAVDA!! Vakcíny neobsahují ani mrtvé ani oslabené viry. Obsahují pouze povrchové bílkoviny virů (obaly). Viry se tedy nemohou množit, a tedy v žádném případě způsobit onemocnění!