Je skvělé, že si dnes již většina z nás uvědomuje, že pokud si chceme získat či udržet zdraví, je nutné do toho jít aktivně. A je na nás rodičích, abychom k tomu vedli i naše dětičky.
Pitný režim je jedním z důležitých pilířů zdraví.
Je zbytečné tvrdit, že dítě nechce pít nic jiného než juice nebo vodu se sirupem. Malé děti nemají chuťové preference a závislosti na sladkém, slaném, kyselém apod. Dokud je my k těmto chutím nevedeme (O tomto se hodně těžce přesvědčují rodinní příslušníci-známe všichni).
Pokud tedy od začátku nabízíme k pití vodu, není možné, aby dítě trvalo na pití slazeného pití. Pokud to vyžaduje, zná to z domova.
V poslední době je velký boom v oblasti zdravých potravin pro děti (což je perfektní), ale na pitný režim a zdůraznění čisté vody se trošku zapomíná. Stále jsou regály obchodů plné lákavých a barevných lahví s dětskými pitíčky (dost mě těší např lahve s obrázky z Lidlu, ve kterých je jen čistá voda, když už chceme koupit nějakou nouzovou na procházce).
Tělo člověka je tvořeno z velkého procenta vodou, všechny metabolické děje v našem těle probíhají ve vodném prostředí.
Obsah vody v těle dítěte je poměrově mnohem vyšší než u dospělého a jejich „obměna“ vodních zásob také probíhá podstatně rychleji. Musíme tak opravdu dbát na pitný režim. Lidově řečeno, dítě se mnohem rychleji „vysuší“, tedy dojde k dehydrataci organismu.
Dříve by nás ani nenapadlo uvažovat nad kvalitou vody, normou byla studna na zahradě a pila se voda zcela neupravená. To už v dnešní moderní době neplatí.
Kvalita vody klesá vlivem průmyslu, zemědělství, obsahu léků ve vodě, mikroplastů… např limity pro pesticidy musely být změněny, aby běžně prodávané vody „prošly“. Možná si někdo z vás zkoušel, jak vypadá filtr na vodu po nějaké době užívání. Jednoduše řečeno „nepěkně“, i když samozřejmě čistění vody probíhá a vše je přísně kontrolováno, aby byla voda nezávadná pro konzumaci.
V prvních měsících života kojence jsou jiné tekutiny než mateřské mléko (nebo umělá kojenecká výživa) nežádoucí. I u staršího kojence, který je již přikrmován nemléčnou stravou, zůstává mléko jeho hlavní tekutinou, ale s přibývajícími nemléčnými pokrmy jsou přidávány i další tekutiny, tedy primárně voda (nebo tak by to mělo být). Nejvhodnější pro děti je pitná voda, která je označena jako voda kojenecká nebo vhodná pro kojence (případně je nutno si ověřit zdroj vody a její kvalitu).
Častý dotaz maminek – Kolik toho má dítě vypít?
Věk | Potřeba vody (ml/kg tělesné hmotnosti) |
1. den života | 50–70 |
2. den | 70–90 |
3. den | 80–100 |
4. den | 100–120 |
5.–9. den | 100–130 |
10. den – 7. měsíc | 150–160 |
8. měsíc – 12. měsíc | 100–140 |
2. rok | 80–120 |
3. – 5. rok | 80–100 |
6. – 10. rok | 60–80 |
11.–14.rok | 50–70 |
Pitný režim dítěte je ovlivněn různými faktory:
- Věk dítěte: Pitný režim se liší podle věku dítěte. Kojenci a batolata mají jiné potřeby než starší děti a teenageri.
- Fyzická aktivita: Děti, které jsou aktivní a sportují, potřebují více tekutin pro hydrataci než děti s nižší úrovní fyzické aktivity.
- Klimatické podmínky: V horkém a suchém počasí děti ztrácejí více tekutin a potřebují více pít, aby se vyhnuly dehydrataci.
- Zdravotní stav: Během nemoci, zejména při horečce či gastrointestinálních potížích mohou děti ztrácet více tekutin a je třeba zajistit, aby dostatečně pily, aby udržely hydrataci.
- Strava: Je nutné si hlídat obsah soli v potravinách, jelikož to hodně ovlivňuje potřebu tekutin
- Individuální potřeby: Každé dítě je jedinečné, a proto může mít individuální potřeby pití. Některé děti mohou mít větší žízeň než jiné, a je důležité naslouchat jejich tělu a poskytnout jim dostatek tekutin, když to potřebují.
- Dostupnost pitných zdrojů: Dětem by měla být snadná a bezproblémová dostupnost vody nebo jiných nápojů, aby se podpořila pravidelná hydratace. Toto u nás hodně funguje, když si mohou děti brát vody samy.
- Rodinné návyky: Návyky a vzory pití se mohou vyvíjet v rodině, a to může ovlivnit, jak dítě vnímá a dodržuje pitný režim.
Limity pro kojeneckou vodu jsou stanoveny národními nebo mezinárodními normativy a závisí na legislativě každé země. Tyto limity jsou navrženy tak, aby zajistily, že kojenecká voda je bezpečná a vhodná pro spotřebu malých dětí.
- Bakteriální limity: Kojenecká voda by měla být zbavena patogenních bakterií, jako jsou E. coli nebo salmonely. Obvyklý limit pro bezpečnou spotřebu je nula nebo velmi nízký počet bakterií na mililitr vody.
- Chemické limity: Kojenecká voda by měla mít nízký obsah chemických látek, jako jsou těžké kovy, pesticidy, dusičnany, nebo jiné kontaminanty, které mohou být nebezpečné pro malé děti.
- Minerální limity: Obsah minerálů v kojenecké vodě by měl být v mezích, které jsou bezpečné pro kojence (do 500mg/l). Příliš vysoký obsah minerálů může zatěžovat ledviny a trávicí systém dítěte.
- Limit pro fluorid: Kojenecká voda by měla obsahovat pouze nízké množství fluoridu.
- Limit pro chlorid: Doporučení WHO je udržovat koncentraci fluoridu v rozmezí 0,5–1,0 mg/l (miligram na litr) pro optimální prevenci zubního kazu u obyvatelstva všech věkových skupin.
Číselně: Kojenecká voda je jen slabě mineralizována (do 500 mg/l, většinou mají tak 150mg/l), co nejméně sycená CO2 a pH nesmí být nižší než hodnota 5.
Pro porovnání voda od Aqua Angels má mineralizaci 55mg/l, takže je pro dětský organismus opravdu velmi dobře „stravitelná“. pH má zásadité (8), pokud je voda s takovým pH, tak ji tělo rychleji a snadněji zpracovává – toho využívají např i vrcholoví sportovci, kteří poté raději suplementují minerály zvlášť.
Její chuť je díky nízké mineralizaci a vysokému pH úplně jiná – nasládlá, takže i ten, co dříve vodu nepil a nechutnala mu, jí začne pít velké množství. Svou měkkostí vás bude nutit, abyste jí pili hodně.
Voda pochází z Islandu, kde je jedno z nejčistších životních prostředí. Je to země 100% bez pesticidů (což se o nás, bohužel, říct nedá). Je 100% bez mikroplastů, kterých se nyní začínáme hodně bát a je trend i co nejvíce balit a skladovat do skla (např i kojenecké lahve už i velké firmy dělají ve skle, což mě velmi těší). Vodu budete mít v designových skleněných barelech.
Voda se získává odtáváním ledovců, která potom pomocí artéských studní vyvěrá pod velkým tlakem na povrch.
Ano, zde budete namítat, že vznikne velká stopa převozem vody. Ano, není to lokální surovina, ovšem to ani avokádo ne a kupujeme ho pro jeho složení – zdravé tuky. Výrobci se snaží o co největší šetrnost, přeprava lodí, vlakem…
Můžeme si jen povzdechnout, že u nás ledovce nejsou.
Z dlouhodobého hlediska doporučuji vody střídat. Není pro tělo dobré, pokud ho stále krmíme jen vodou mineralizovanou. Nebylo by dobré ani dlouhá léta pít jen tu s velmi nízkým obsahem minerálů /klidně můžete roky pít demineraizovanou, ale museli byste suplementovat minerály mimo/. Ovšem za sebe mohu říct, že člověk to kombinuje v rámci svého fungování přirozeně. Ne vždy jsem doma nebo nemám u sebe láhev s aqua angels, ne vždy ji stihnu objednat, jsme mimo domov nebo mám prostě chuť na minerálku. Tělo už si řekne.
S Bertíkem jsme měli obrovský problém s pitným režimem a nyní pije s chutí, z čehož jsem nadšená. A vím, že pije vodu, která je 100% čistá a to je pro mě velmi podstatné. Další minerály potom získává kvalitní stravou. Opět se snažím v rámci rozpočtu o co nejkvalitnější zdroje, protože s obsahem vitamínů a minerálů má mnoho konvenčních potravin prostě v dnešní době problém, protože půda začíná být „vyčerpaná“. Proto i vhodně zvolené doplňky stravy nejsou jen módním trendem nebo marketingovým tahem.
Co je také dobro trik pro nalákání dítěte k pití je to, že si mohou vodu nabírat samy. I za cenu toho, že bude kuchyň plavat. Ale garantuju, že se to zlepšuje:)