Klíšťová meningoencefalitida (KME)
Je to infekční virové onemocnění, které postihuje mozek a mozkové obaly (často se potkáme s označením “záněť mozkových blan”, ten však může být způsoben i bakteriemi, např meningokokem-viz samostatný článek). Tento RNA virus ze skupiny Flaviviridae na nás přenese infikované (nemocné) klíště (Ixodes ricinus), či se velmi vzácně můžeme nakazit alimentární cestou – tedy vypitím infikovaného nepasterizovaného mléka (od nemocného zvířete) či nedostatečně upraveného kozího či ovčího sýra (tyto nákazy mívají ale lehčí průběh).
Rezervoárem infekce jsou nejčastěji hlodavci, ale také vysoká zvěř, kozy, ovce, krávy. Infekce má charakteristický ohniskový výskyt – existují regiony s vysokým rizikem nákazy (Jižní Čechy, Vysočina, Polabí, Podyjí).
Inkubačni doba je 7-14 dní a infekce probíhá ve dvou stádiich. Může se stát, že se onemocnění projeví jen lehkými příznaky nebo ho ani nepoznáme. Závisí na tom, jak “silný” máme imunitní systém. Dle jeho “práce” se potom tíže onemocnění u jednotlivých lidí liší.
- I. stadium – nastane po uplynutí ink.doby (za 7-14 dní od přisátí klíštěte). Projeví se podobně jako chřipka – zvýšenou teplotou, únavou, bolestí svalů a kloubů, lehkou bolestí hlavy, zvracení
- u části nemocných (nikdy nemůžeme vědět, zda budeme právě my ti šťastlivci) se infekce dále “nerozvíjí”- má tzv. abortivní průběh. Imunitní systém člověka se s infekcí popere a vytvoří se protilátky, které nás ochrání před další možnou nákazou (na stejném principu nás chrání očkování – naše tělo už má nachystané protilátky potřebné pro boj s infekcí)
- Pokud infekce progreduje, následuje asymptomatický interval(cítíme se zcela zdraví) trvající cca týden a posléze dochází k druhé fázi KME – postižení centrální nervové soustavy s typickými neurologickými příznaky.
- Klinické příznaky druhé fáze KME jsou vždy závažné, patří mezi ně: silná neustupující bolest hlavy, nereagující na běžné léky proti bolesti (Paralen, Ibalgin, Brufen), světloplachost, fonofobie, zvracení obloukem, vysoká horečka (nad 38 °C), ztuhlost šíjových svalů, závratě, pocity na omdlení. V nejzávažnějších případech dochází k rozvoji poruchy vědomí – od spavosti až po kóma. Mohou se objevit i další neurologické projevy zánětu CNS: obrny hlavových nervů, končetin, epileptické záchvaty, srdeční arytmie a další. Někdy projevy onemocněni přetvávají dlouhé měsíce až roky – typicky se jedná o bolesti hlavy, poruchy spánku, hrubý třes rukou, obrny končetin, sekundární epilepsie, poruchy soustředění a paměti.U starších lidí je projev vždy závažnější. Důležité je proto očkovat jak děti, tak starší osoby!!!
Cílená léčba KME neexistuje, terapie je možná pouze symptomatická, podpůrná, zahrnuje prevenci a léčbu otoku mozku, analgetika (léky proti bolesti). Někdy je nutná podpora dechu.
NUTNÁ je proto především PREVENCE nákazy!!!
- Očkování – měli by se očkovat všichni lidé, kteří žijí v rizikových oblastech či ti, kteří často chodí do přírody, sportují, pracují v lese, rybaří.
- Častá otázka, kterou dostávám na sociálních sítích – co si o očkováni myslím? Já osobně bych moc doporučovala očkovat děti, pokud máte zahradu, děti jsou často venku, v lese, na výletech, jezdí na tábory, školy v přírodě, nebo žijete v rizikové oblasti či se sem chystáte cestovat.
- Očkuje se 3 dávkami, první přeočkování je nutné po 3 letech, poté vždy po 5 letech. Většina zdravotních pojišťoven na toto dobrovolné očkování přispívá – je to jediná spolehlivá ochrana před onemocněním!! Očkovat se mohou děti již od 1 roku věku
- očkovat se můžeme nechat po celý rok, pokud se však blíží “sezóna” klíšťat, volí se zrychlené schéma
- Zdravotní pojišťovny přispívají na vakcínu všem věkovým skupinám, konkrétní sumu Vám sdělí praktický lékař či na infolince Vaší zdravotní pojišťovny. Proplacení příspěvku na očkování probíhá v jednotlivých pojišťovnách různým způsobem, proto doporučuji si ověřit aktuální podmínky přímo u zdravotní pojišťovny. Bez dokladu o zaplacení vakcíny a potvrzení o aplikaci očkování se ale u žádné z nich neobejdete (doklad vystaví PLDD). Od 50let je potom očkování plně hrazeno ze ZP
- Nespecifická prevence – vhodné oblečení, pevná obuv. Důležité je i použití repelentů a prohlídka těla po návratu z přírody. Klíště několik hodin „chodí“ po kůži, než se přisaje. Správná technika a včasné vytažení přisátého klíštěte