Vydáno: 20 ledna, 2023
Aktualizováno: 11 října, 2023

PRVNÍ KAŠE PRO NEJMENŠÍ

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví
20 ledna, 2023

Zavádění prvních příkrmů je pro děti a jejich maminky důležitým milníkem. Kolem tématu příkrmů se vznáší stále hodně otazníků a maminky si mnohdy nejsou jisté, kdy a po jaké surovině sáhnout, aby to bylo správně.  Jinak to není ani při zavádění kaší do stravy dítěte. Chtěla bych tímto rodiče ujistit, že se nemusí bát je…

Zavádění prvních příkrmů je pro děti a jejich maminky důležitým milníkem. Kolem tématu příkrmů se vznáší stále hodně otazníků a maminky si mnohdy nejsou jisté, kdy a po jaké surovině sáhnout, aby to bylo správně. 

Jinak to není ani při zavádění kaší do stravy dítěte. Chtěla bych tímto rodiče ujistit, že se nemusí bát je do jídelníčku zavádět, neboť jsou důležitým zdrojem cereálií a vlákniny. Miminko se prostřednictvím kaše také může seznámit s lepkem. Pokud s kaší začínáme, je vhodné zvolit varianty bez lepku – jáhly, rýže, pohanku, quinou. Častou otázkou také je, zda kaše kupovat instantní či je připravovat doma, zda volit mléčné či nemléčné druhy?

…kaší se tedy nebát, ale správně vybírat…

Volba je na každé mamince, co pro ni bude příjemnější na přípravu. Ale vždy je nutné dbát na složení dané kaše. I doma totiž může maminka připravit kaši zcela nevhodnou (např přidá cukr nebo med nebo ji uvaří v rostlinného mléce, které má velmi nevhodné složení, potom je mnohem lepší volit výrobek instantní, jehož složení je přísně hlídáno, a kterou připravíme s vodou, mateřským, kojeneckým či kravským mlékem dle věku dítěte.

Nemléčné kaše jsou rovněž vhodné pro děti s alergií na bílkovinu kravského mléka, kde je nutnost vynechat v jídelníčku mléko, resp. mléčnou bílkovinu. Pro tyto děti můžete kaši připravit se speciálním mlékem, které dítěti podáváte.

Právě kaše jsou pediatry doporučovány jako první večeře či snídaně, podávat je můžete ale v jakoukoliv denní dobu. Každé dítě je jiné, někde bude zvyk takový, že bude kaše vždy jako večeře, u jiného miminka bude vhodnější ji volit spíše k snídani. Pro toto není žádné pravidlo. Nevázala bych se však na “dobré” rady příbuzných, že díky kaši večer děťátko prospí zaručeně celou noc, pokud ne, tak děláme něco špatně. To jsou rady, které bychom měly jako maminky pouštět takzvaně “jedním uchem tam a druhým ven”.

Jak už jsem zmínila výše, tak je velice důležité sledovat složení kaše. Mnohé průmyslově vyráběné kaše totiž obsahují mnoho rafinovaného bílého cukru, glukózofruktozovych sirupů apod, a pro malé dítě tak vůbec nejsou vhodné. 

Já osobně preferuji také bio kvalitu cereálií.

Na trhu jsou kaše kvality “babyfood”, ale také ty “obyčejné” instantní, jejichž složení mnohdy není vhodné pro kojence.

Pokud bych měla hodnotit kaši od firmy Gerber, DM Bio, Sunar bio bez cukrz, Hipp bez cukru, tak bude zcela vyhovovat mým požadavkům na instantní kaši pro kojence. 

Neobsahují totiž přidaný cukr, její sladkost je dána speciálním zpracováním obilnin. 

Z tohoto důvodu je vhodné tyto kaše zavádět nebo je minimálně střídat s doma připravovanými kašemi. Opět ale zdůrazňuji, že ne zdaleka všechny kaše mají takové složení a vždy bychom měli krabičku otočit a pečlivě si přečíst, co kaše obsahuje.

Je obohacena (tzv. fortifikována) o vitamín C a obsahuje více než polovinu denní dávky důležitého železa, na které je dle studií většina dnešních dětí deficitní (Konkrétně u dětí je železo zodpovědné za správný neurokognitivní vývoj, určitě znáte i pojem chudokrevnost, což je nejčastějším onemocněním krvetvorby, při kterém dochází ke snížení množství červených krvinek v krvi a úbytku krevního barviva – hemoglobinu, který je tvořen právě železem. Zjednodušeně řečeno při tomto onemocnění červené krvinky nezvládají přenášet dostatečné množství kyslíku. A mozek a další orgány dítěte nutně potřebují být syceny kyslíkem správně.)

Kaše o označením “dobrou noc” ve většině případů obsahují přidaný cukr. Kaše Hami zase obsahují různé oleje, které tam nejsou potřeba. Tyto bych nevolila

Já osobně jsem vždy kaše kombinovala, někdy instantní, zvláště na cestách nebo v krizovkách doma, jindy jsem vymýšlela zajímavé kaše doma. Ale to jen proto, že miluju vaření a jeho kreativitu.

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Podobné články

Jak zamaskovat zeleninu do příkrmu?

Vyzkoušejte naši oblíbenou přesnídávku. Příprava je velice jednoduchá. Budete potřebovat: Postup: Jablka nakrájejte na malé kousky, dejte je do hrnce spolu s dýní na malé…...

2 prosince, 2023
MUDr. Tereza Sochorcová

ČOKOPĚNA BEZ MLÉČNÝCH VÝROBKŮ

Čokoládová pěna z aquafaby Co je to aquafaba?  Jednoduše řečeno zázračná voda:)  Je to tekutina z vaření luštěnin (nejčastěji cizrny nebo fazolí), které uvaříme buď…...

6 července, 2023
MUDr. Tereza Sochorcová
čokopěna

OBLÍBENÉ SNÍDANĚ

K snídani dělám rychlovky, vždyť to znáte, s malým dítětem není většinou čas vymýšlet velké kulinářské věci. Jelikož poté hned chodíme na delší procházku, tak…...

9 října, 2022
MUDr. Tereza Sochorcová
zdravé snídaně